12 yaşındaki Nihat'ı öldüren polise 13 yıl 4 ay hapis

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan polis memuru, 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 11.11.2016 - 17:43

12 yaşındaki Nihat'ı öldüren polise 13 yıl 4 ay hapis

Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında tutuklu polis memuru M.N.G. ve tutuksuz polis sanıklar H.V, O.Ç, U.İ. ve G.T. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın ailesi ve avukatları hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı hazırladığı mütalaasında tutuklu sanık M.N.G'nin "kasten öldürmek" suçundan, tutuksuz sanıklardan H.V, O.Ç, U.İ. ve G.T'nin "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan cezalandırılması yönünde görüşünü bildirdi.

Kullandığı silahın gaz fişeği olduğunu iddia eden M.N.G, "Böyle bir sonuç doğurmayacağını düşündüm. Havaya doğru ateş ettim. Silahın yakın mesafede sonuç doğuracağını bilmiyordum. Mesafe silahın etki alanının dışındadır. Bu nedenle tahliyemi talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tutuksuz yargılanan 4 sanık ise daha önce verdikleri beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek, mütalaada aleyhine olan konuları kabul etmediklerini bildirdi.

Kazanhan'ın ailesinin tutuksuz yargılanan sanıkların delilleri kararttığını öne sürerek, onların da "kasten öldürmek" suçuna iştirak ettiğini gerekçe göstererek bu suçtan cezalandırılmalarını istedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme tutuklu polis M.N.G'nin maktul Kazanhan'a yönelik "kasten öldürmek" suçunu işlediği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme sanığın eylemini haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet ve şiddetli elemin etkisinde gerçekleştirmesi ve yargılama sürecinde olumlu davranışlarını gerekçe göstererek cezada indirime giderek, 13 yıl 4 ay hapis cezasına hükmetti.

Mahkeme tutuksuz yargılanan sanıklar H.V, O.Ç, U.İ. ve G.T'nin "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırarak, "hükmün açıklamasının geri bırakılmasına" karar verdi.

12 yaşındaki Nihat Kazanhan, bir yıl önce meydana gelen olayda arkadaşlarıyla oyun oynarken polis aracından açılan ateş sonucu yaşamını yitirmişti.

Sayfa Yükleniyor...