Fenerbahçe'nin Twitter'da bulunan taraftar hesabından erişim yasağına cevap

Trabzon 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter'daki "12numara.org" hesabına erişimin engellenmesi kararının duyurulması üzerine taraftar grubu hesabından karara ilişkin açıklama geldi.

DHA 21.01.2015 - 20:13

Fenerbahçe'nin Twitter'da bulunan taraftar hesabından erişim yasağına cevap

TRABZON - Trabzon 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi, Trabzonspor Kulübü'nün başvurusu üzerine şike davası nedeniyle hem kulüp hem de kulüp avukatlarına hakaret edildiği gerekçesiyle Twitter'daki Fenerbahçe taraftarlarının oluşturduğu "12numara.org" hesabına erişimin engellenmesi kararı verildiği duyurulmuştu.

Twitter'da yaklaşık 800 bin takipçisi bulununan hesaptan yapılan açıklamada ise, "BİLGİLENDİRME// Twitter hesabımızın engellenmesi söz konusu değildir. 21 adet tweete engelleme kararı çıkartılmış, henüz tebliğ edilmemiştir" ifadesi kullanıldı.

Trabzon 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 19 Aralık 2015'te verilen karar şu şekilde duyurulmuştu:

"Kamuoyunda şike davası olarak bilinen, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2014/147 ve 2014/226 sayılı dosyalarında, Trabzonspor Kulübü şike suçlarından zarar gördüğü için müdahil sıfatıyla yer aldığı, 13 Ocak 2015 tarihinde yapılan duruşmalardan sonra gerek basında, gerekse sosyal medyada Trabzonspor Kulübü ve duruşmaya katılan hukuk ekibine karşı hakaret kampanyası başlatıldığı, özellikle de Twitter.com isimli mikroblog sitesinde bu hakaretlerin yoğunlaştığı, profilinde 'Fenerbahçe Resmi Taraftar Sitesi' yazan 12numara.org isimli kullanıcının adresinden atılan twitlerin Trabzonspor kulübüne ve hukukçularına ağır hakaretler içerdiği, kulüp ve avukatların hedef alınarak haklarının aranmasına engel olunmaya çalışıldığı tespit edilmiştir."

ERİŞİM ENGELLENDİ 

Mahkeme kararının son bölümünde ise şu ifadeler kullanılmıştı:

"İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlara müdahale edilmesi hakkında kanunun, ‘içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi' başlıklı 9/1,2,3. maddeleri gereğince, anılan URL adreslerine erişimin engellenmesine karar verilmiştir". 

Mahkeme, kararını Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) gönderilecek.

Sayfa Yükleniyor...