ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişinde geçen Cuma günü meydana gelen patlamada hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu anısına Büyükelçilikte saygı duruşunda bulunuldu.

Olaydan 72 saat sonra bugün saat 13.13'te Büyükelçilikte anons yapılarak Akarsu anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılması istendi.

Basın mensuplarının Büyükelçiliğin içine alınmadığı törende, edinilen bilgiye göre, Büyükelçilik çalışanları bulundukları yerlerde ayağa kalkarak saygı duruşuna katıldı.

Saygı duruşunun ardından Büyükelçilik çalışmaları normale döndü ve vize için başvuruların alınmasına devam edildi.

Diğer taraftan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin talimatıyla, Akarsu'nun onuruna, ABD Büyükelçiliği ve ABD'nin Türkiye'deki diğer konsolosluklarındaki bayraklar, 6 Şubat Çarşamba güneş batımına kadar yarıya indirilmişti.

SALDIRGANIN YAKINLARINI İFADESİ ALINDI
Bu arada ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nın girişindeki patlamayı gerçekleştiren Ecevit Şanlı'nın yakınlarının ifadesi alındı.

Soruşturmayı yürüten TMK'nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin talimatı doğrultusunda, polis, cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu'na gelen Şanlı'nın kardeşlerinin ve akrabalarının ifadesine başvurdu.

Şanlı'nın akrabalarının birçoğunun yurt dışında yaşadığı belirtildi. Öte yandan, polisin, saldırıda kullanılan TNT ile saldırganın üzerinden çıktığı belirlenen el bombası ve tabanca üzerindeki incelemesi sürüyor.

Polis, incelemeyi tamamladıktan sonra savcılığa bir rapor sunacak.

ABD UYARDI: TETİKTE OLUN
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, internet sitesinin "ABD Vatandaşlarına Mesajlar" bölümünde yayımlanan duyuruda Ankara'daki ABD Büyükelçiliği, İstanbul'daki başkonsolosluk ve Adana'daki konsolosluğun pazartesi gününden itibaren normal hizmetlerini vermeye devam edeceği bildirildi.

Ankara'daki Büyükelçiliğin Paris Caddesi'ndeki konsolosluk bölümü girişinin patlamadan etkilenmediğini ve kullanılmaya devam edeceğini belirten büyükelçilik, konsolosluk bölümünü ziyaret edeceklerin buraya Nevzat Tandoğan Caddesi yönünden gitmelerini tavsiye etti.

Büyükelçilik girişinde bir kişinin üzerindeki bombayı patlatarak, kendisi ve elçiliğin güvenlik görevlisinin ölümüne, olay yerinde bulunan bir kişinin de yaralanmasına yol açtığını hatırlatan ABD Büyükelçiliği, saldırıyı terör örgütü DHKP/C'nin üstlendiğini kaydetti.

Büyükelçilik duyurusunda, "DHKP/C; ABD, NATO ve Türkiye'ye yönelik saldırılarına devam etme niyetinde olduğunu açıklamış ve büyükelçilik, DHKP/C'nin tehditlerini destekleyen güvenilir bilgiler almıştır" denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'ye seyahat eden ya da Türkiye'de yaşayan ABD vatandaşlarına olası şiddet olaylarına karşı "tetikte olmalarını" tavsiye ettiği ifade edilen açıklamada, ABD vatandaşlarının gösteri gibi büyük kalabalıkların toplandığı yerlerden de uzak durmaları istendi.

Açıklamada, "Gösteriler barışçıl olsa bile zıt görüşlü tarafları karşı karşıya getirebilir ve şiddet olaylarına dönüşebilir. Bu nedenle ABD vatandaşlarının mümkünse gösteri yapılan yerlerden uzak durmaları ve eğer bu bölgelerin civarında bulunurlarsa da dikkatli olmaları tavsiye olunur" ifadeleri yer aldı.

Büyükelçilik duyurusunda ayrıca, Türkiye'ye seyahat edecek Amerikan vatandaşlarına ABD Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat programına internetten seyahat kaydı yaptırmaları da tavsiye edildi. İnternet imkanı olmayanlarınsa en yakın büyükelçiliğe veya konsolosluğa giderek kayıt yaptırabilecekleri bildirildi.