Silvan'da 13 askerin şehit edilmesi davasında beraat kararı

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit edildiği saldırıyla alakalı "görevi ihmal" iddiasıyla haklarında dava açılan 1 albay, 1 binbaşı ve 2 üsteğmen beraat etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.06.2015 - 20:46

Silvan'da 13 askerin şehit edilmesi davasında beraat kararı

Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Binbaşı Milbay Şahin, Albay Mehmet Murat Toprak, Üsteğmen Necmettin Erdoğan ve Mehmet Emin Karagöz katılmadı.

Duruşmada, şehit jandarma komando onbaşı Aykut Delimehmetoğlu'nun babası Beytullah Delimehmetoğlu ve şehit ailelerinin avukatları hazır bulundu.

Tutuksuz sanıklardan Albay Toprak'ın Jandarma Genel Komutanlığı Askeri Mahkemesinde talimatla alınan ifadesi okundu.

Toprak ifadesinde, hazırlanan bilirkişi raporunun pratik uygulamalardan uzak ve tamamen teorik bilgilere dayalı olarak hazırlandığını ileri sürdü.

İfadesinde "Ben arazide bulunmadan ve gelişen tehlikeleri görmeden uzaktan birliğin nerede durup, nerede durmayacağına karar veremem" diyen Toprak,  şunları kaydetti:

"Ben komutan olarak planı hazırlarım. Plana uymak zorunda olan komutan, plan dahilinde hareket eder. Ancak gelişen ani durumlara karşı karar almak durumunda kalabilir. Olayın meydana geldiği saatin öğlen olması, arazideki birliğe bir şey olmayacağını düşünmem nedeniyle olağan olarak sürekli yaşanan gecikme veya plana uymama gibi bir durumu üst makamlara bildirme ihtiyacı duymadım. İhmal kastıyla hareket ettiğimi düşünmüyorum." 

Ailelerin avukatı Osman Zerey ise olayda bu kadar kadar şehit verilmesinin temel nedeninin yanlış yerde mola verildiğinden kaynaklandığını savundu.

Terör örgütü PKK'nın pusu kurmasına çok müsait bir yerde mola verildiğini iddia eden Zerey, olayda komutanların ihmalinin bulunduğunu ileri sürdü.

Sanıkların hepsinin suça iştirak ettiğini dile getiren Zerey, şöyle konuştu:

"Birlik yorgun olmasına rağmen operasyona gönderilmiştir. Bir askeri birliğin operasyon planı, kanun gibidir. Operasyonda planlanan yere gitmemek kanunu çiğnemektir. Sanıkların ihmal suretiyle kasten öldürme suçundan cezalandırılmalılar. Her bir mevzi komutanların namusudur. Bu mevzileri namusları gibi korumalıdırlar. Sanık albay, çatışma bittikten 2 saat sonra olay yerine gitmiştir. Belki de çatışmanın biteceğinden haberdar olarak bu sürede gitmiştir."

Savunmaların ardından kararını açıklamak üzere duruşmaya ara veren askeri mahkeme, tutuksuz sanıklar Binbaşı Milbay Şahin, Albay Mehmet Murat Toprak, Üsteğmen Necmettin Erdoğan ve Mehmet Emin Karagöz'ün, "ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak" suçundan açılan davada, suç unsurları oluşmadığını gerekçe göstererek, beraatlerine karar verdi. 

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, 14 Temmuz 2011'de operasyonda olan güvenlik güçlerine teröristlerce düzenlenen saldırıda 13 asker şehit olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...