Ünlü korku serisinin 28 yıl sonra yeniden izleyici karşısına çıktığı ''13. Gün/Friday the 13th'' sinemalarda. Yönetmenliğini Marcus Nispel'ın üstlendiği filmin oyuncuları, Jared Padalecki, Danielle Panabaker, Amanda Righetti, Derek Mears ve Travis Van Winkle. Senaryosunu Damian Shannon, Mark Swift ve Mark Wheaton'ın kaleme aldığı filmde olaylar şöyle gelişiyor:

Kayıp kızkardeşini aramak için efsanevi Kristal Gölü ormanlarının yolunu tutan Clay Miller (Jared Padalecki), yosun kaplı ağaçların arkasındaki eski ve çürümüş kulübe kalıntıları arasında araştırmaya girişir. Polisin ve yöre halkının uyarılarına kulak tıkayarak kayıp kız kardeşi Whitney'i (Amanda Righetti) aramayı sürdüren Clay, o bölgeye heyecanlı bir hafta sonu tatili için gelen üniversiteli gençler arasındaki Jenna (Danielle Panabaker) adlı bir genç kızın yardımını alır.

Ancak orada hiç hesaba katmadıkları büyük bir tehlikeyle karşılaşmak üzeredirler. Farkında olmadan film tarihinde yaratılmış en korkunç canavarlardan birinin ustura keskinliğindeki büyük bıçağıyla Kristal Gölü'nü mesken tutan ünlü katil Jason Voorhees'in (Derek Mears) yaşam alanına girmişlerdir.

Yönetmen: Marcus Nispel
Oyuncular: Jared Padalacki, Danielle Panabaker, Amanda Righetti, Travis Van Winkle
Senaryo: Damian Shannon, Mark Swift, Mark Wheaton
Tür: Gerilim, Korku
Dil: Altyazılı
Süre: 97 dk.
Web Sitesi: www.fridaythe13thmovie.com

13. GÜN KABUSU NEDİR?

13 Haziran 1958 Cuma günüydü. Kristal Gölü Kampı’nın iki yöneticisi, kamp ateşi çevresinde toplanmış arkadaşlarının yanından sessizce ayrılarak yasalara aykırı bir randevuya gittiler. Randevu yerinde onları esrarengiz bir saldırgan bekliyordu. İkisini de acımasızca katletti.

Aradan 20 yıl geçtikten sonra yenilenen kampın tekrar açılması için hazırlıklar başladı. Kasaba yetkilileri orasının bir “Ölüm Kampı” olduğu; ölümcül lanetin hüküm sürdüğü yönünde uyarılar yaptılar. Ancak kampın yeni sahibi ve genç yöneticileri, esrarengiz lanet iddiasına aldırmadılar. Akıbetleri ise, 1957 yılında küçük oğlu Jason’un göl sularında boğularak ölümüne tanıklık eden anne Pamela Voorhees tarafından acımasızca öldürülmek oldu. Yöneticilerden sadece bir tanesi sağ kaldı. 1980 yılında filme çekilen “Friday the 13th-13. Gün”de izleyiciyi korkutan ve şok eden 24 saatlik kabusu anlatan da o oldu.

Filmdeki keskin şiddet unsurları sayesinde korku filmleri alanına yepyeni ve farklı boyutlar geldi. Yeni korku filmi anlayışının öncülerinden kabul edilen “Friday the 13th-13. Gün”, gişe başarısının yanısıra kısa sürede bu türün klasikleri arasındaki yerini aldı. Asıl büyük başarıyı ise devam filmi yakaladı. Tüm zamanların en yüksek hasılat toplayan korku filmi ünvanını elde ederken sinema salonlarında elde ettiği başarıyı, televizyon dizisi, çizgi roman, video oyunu formatlarında genişletti. Filmin hokey maskeli kötü adamı, çağdaş pop kültürünün önemli bir parçasına dönüştü.