İlişkili Haberler

Hatay İskenderun'dan Osmaniye'ye geziye giden ilkokul öğrencileriyle öğretmen ve velileri taşıyan midibüs, dün sulama kanalına devrilmiş, kazada 7'si öğrenci 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Geziye eşi Olivya, kızı Vanesa ve oğlu Mişel ile katıldığını belirten kuyumcu İlyas Demirci, gezinin yılsonu nedeniyle düzenlenmiş bir gezi olduğunu söyledi.

Demirci, geziye katılanların hepsinin aynı okuldan olmadığını, oğlu Mişel gibi farklı okullardan öğrenci ve velilerin de olduğunu söyledi.

CAM PATLAYINCA HIZLA SU DOLMUŞ

Çarpışmanın şiddetiyle midibüsün camının patladığını, hızla su dolduğunu belirten İlyas Demirci, sonrasında yaşadıklarını şöyle anlattı:

''4-5 İNSAN ÇIKARTTIM''

"Önce kızımı verdim yukarıya, oradaki köylüler sağ olsun yardım etmeye başladılar. Ondan sonra elimden geldiğince tüm herkesi çıkarmaya çalıştım. 4-5 insan çıkartım, sonra elimi attım benim oğlanın boynu geldi, oğlanı da aldım yukarıya. Artık sol omuzum rahatsızlandı mecbur yukarı çıktım. Sonra eşimi bekledim, 5 dakika sonra çıkarttılar. Pantolonunu gördüm, ben rahatladım. Ölenlere Allah rahmet eylesin, yaralılara acil şifa, ölenlerin bütün yakınlarına sabır diliyorum."

''ÖLENLERİN HEPSİ ÖN KOLTUKTA OTURANLAR''

Güzel başlayan bir günün kazayla kötü bittiğini anlatan Demirci, şöyle devam etti:

"Kazada kurtulmamızın en önemli sebebi midibüsün en arka sırasında oturuyor olmamızdır. Zaten ölenlerin hepsi de ön koltukta oturanlar. Hocamız da büyük ihtimalle kaza yaptığı an öldü. Çünkü hostes koltuğunda olduğu için direkt patlayan ön cam kafatasına vurmuştur büyük bir ihtimalle diye düşünüyorum. Kızımın karnesini alacak olması nedeniyle okul gezisi diye gittik. Güzel eğlendik ama sonucu kötü oldu."

ÖLMEDEN ÖNCE 3 KİŞİ KURTARMIŞ

Kazada yaşamını yitirenlerden sınıf öğretmeni Ahmet Cebeci'nin ise ölmeden önce 3 kişinin hayatını kurtardığı ortaya çıktı.

Yakınları ve görgü tanıklarının ve yakınlarının anlattığına göre Cebeci, kazadan sağ kurtulduktan sonra midibüste bulunanları kurtarmak için suya daldı. Araçta sıkışanların 3'ünü kurtarmayı başaran Cebeci, 4'üncü kez suya daldı, ancak bir daha çıkamadı. Ahmet Cebeci'nin aynı okulda birlikte görev yaptığı öğretmen eşi Seval Cebeci'nin de geziye katıldığı ve diğer midibüste olduğu belirtildi.

14 KİŞİDEN 12'Sİ TOPRAĞA VERİLDİ

Bu arada kazada hayatını kaybeden 14 kişiden 12'si toprağa verildi. Aynı kazada hayatını kaybeden öğretmen ve sürücü ise yarın defnedilecek.

VALİLİK: GEZİ İZİNSİZ DÜZENLENDİ

Hatay Valiliği'nden de kazayla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada gezinin izinsiz düzenlendiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

"İlimiz İskenderun İlçesi 5 Temmuz İlkokulu velilerinin organize ettiği günübirlik Osmaniye İli Aslantaş Milli Parkı gezisi sırasında öğrenci ve velileri taşıyan midibüs, 5 Haziran 2016 Pazar günü saat 19.16 sıralarında yaşanan trafik kazası neticesinde Osmaniye İli Cevdetiye Beldesi'nde bulunan DSİ Sulama Kanalı'na devrilmiştir. Elim kazada midibüsteki 14 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kazadan yaralı olarak kurtulan 24 kişi, ayakta tedavilerinin ardından taburcu edilmiş olup, durumu ağır olan 2 kişinin tedavisi devam etmektedir. Söz konusu gezinin, MEB Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'nin 21. Maddesi'ne aykırı olarak mülki amirden izin alınmadan düzenlendiği tespit edilmiş olup, konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır."