Kolektifistanbul'un 5. yıl konserleri 14 Şubat'ta CRR'de başlıyor. Üstelik çok özel misafirlerle! Geleneksel düğün müziklerine dayalı repertuarını funk ve jazz altyapılarıyla yeniden yorumlayan grup, Türk düğünlerinin vazgeçilmezi Anadolu Köçek’ten Karadeniz tulumu ile Bulgar gaydasını buluşturan Laz Horonu’na kadar birbirinden güzel parçaları müzikseverler için çalacak.

Geleneğe saygıyı terazinin bir tarafında tutarak Doğu Avrupa geleneksel düğün müziklerine dayalı repertuarını funk ve jazz altyapılarıyla yeniden yorumlayan Kolektifistanbul, 14 Şubat Pazartesi akşamı, saat 20:00'de, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alacak. Gayda, akordeon, klarnet, saksafon, tubanın yanı sıra vurmalı sazlar da kullanarak zengin bir ses ve melodi birlikteliği sağlayan Kolektifistanbul dinleyenlere doğaçlama bir şölen sunacak.

Gruba Sinan Çelik (Kaval), Şenol Filiz (Ney), Birol Topaloğlu (Tulum), Selim Sesler (Klarnet), İzzet Kızıl (Perküsyon), Elena Hristova (Vokal) ve Ahmet Özden (Kaba zurna) gibi birbirinden değerli isimler eşlik edecek.

Benin'den İskoçya'ya kadar, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli sahnelerde sürdürdüğü müzikal yolculuğunun beşinci yılını Cemal Reşit Rey’de vereceği konserle kutlayacak olan Kolektifistanbul’un repertuarında ise Türk düğünlerinde davul zurnayla çalınan Anadolu Köçek, Kosova Türklerinin çok ünlü türküsü Ramizem, Doğu Makedonya'nın Ştip yöresinden Ştipski Köçek, Batı Bulgaristan'ın 11/16'lık dans melodisi Kopanitsa, Karadeniz tulumu ile Bulgar gaydasını buluşturan Laz Horonu gibi parçalar bulunuyor.