Arkadaşının ölüme neden olan çocuğa 12 yıl hapis istemi

Çorum'da, şakalaştığı arkadaşının üzerine düşerek ölümüne sebebiyet verdiği iddia edilen 14 yaşındaki çocuk, 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.09.2015 - 12:49

Arkadaşının ölüme neden olan çocuğa 12 yıl hapis istemi

Çorum'un Bayat ilçesinde şakalaştığı arkadaşının üzerine düşmesi nedeniyle ölümüne sebebiyet verdiği iddia edilen çocuğun 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın görülmesine başlandı.

Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, geçen yıl ilçedeki bir Kur'an kursunda şakalaştığı arkadaşı 14 yaşındaki M.D'nin üzerine düşerek ölümüne neden olduğu iddiasıyla "Ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama" suçundan tutuksuz yargılanan Y.F.Y. (14) ile tarafların avukatları katıldı.

Y.F.Y'nin yaşının küçük olması nedeniyle kimsenin alınmadığı duruşmada mahkeme heyeti, kursta görevli S.G. hakkında Bayat Asliye Ceza Mahkemesi'nde "görevi ihmal" suçundan açılan davanın da mahkemelerindeki davayla birleştirilmesine karar verdi. Duruşma, Y.F.Y'nin ifadesinin alınmasının ardından ertelendi.

Cumhuriyet savcısınca hazırlanan iddianamede, geçen yıl 17 Temmuz'da ilçedeki bir Kur'an kursunda Y.F.Y'nin eğlence maksadıyla M.D. ile güreştiği, aralarında itişme yaşandığı yer aldı. İddianamede, Y.F.Y'nin M.D'nin üzerine düşmesi sonucu hareketsiz kaldığı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesinde 2 gün sonra hayatını kaybettiği belirtildi.

M.D'nin Adli Tıp Kurumu Trabzon Grup Başkanlığınca yapılan otopsisinde ölüm nedeninin belirlenemediği, Adli Tıp 1. İhtisas Kurulundan alınan görüşte ise ölümünün künt travma (vücutta doku ezilmeleri, kırıklar, kırık uçlarına bağlı çevre doku yaralanmaları) etkisiyle gerçekleştiğinin tespit edildiği bildirilen iddianamede, şüphelinin ise 6. Adli Tıp İhtisas Kurulunca yapılan muayenesinde "İşlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve bu fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmiş olduğuna" oy birliğiyle karar verildiği kaydedildi.

Cumhuriyet savcısı, olayın ardından ifadesi alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Y.F.Y'ye "ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama" suçundan 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilmesi istemiyle hazırladığı iddianame, Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...