Müslüman karşıtı Kıpti bir Hristiyan’ın yönettiği, İslam’a ve Hz. Muhammed’e hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” adlı film, Google’ın başını ağrıtmaya devam ediyor. 14 dakikalık filmi YouTube’da yayımlayan ve büyük eleştirilere rağmen videoyu kaldımayan Google’ın Brezilya’daki opeasyon şefi, federal polis tarafından gözaltına alındı. Brezilya’da bir mahkeme, kısa bir süre önce videonun Brezilya’da yasaklanmasına karar vermişti.

Mahkeme, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanları öfkeye boğan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan protestoları tetikleyen filmin 10 gün içinde YouTube’un Brezilya’daki kanalından çıkarılması gerektiğini, aksi takdirde şirkete ceza verileceğini belirtmişti. Mahkeme belgelerine göre, videonun kaldırılması için resmi başvuru İslami Çevreler Ulusal Birliği tarafından yapıldı.

Müslüman dünyasında büyük tepki uyandıran video, dün Ulaştırma Bakanlığı’nın açıkladığı kararla Türkiye’de de yasaklandı. YouTube, şiddetli protestolar sonucunda videoya erişimi Hindistan ve Malezya gibi ülkelerde kesmiş, Pakistan ve Sudan ise siteye erişimi bloke etmişti.

GOOGLE’IN İŞİ KOLAY DEĞİL
Küresel ekonomide artan gücüyle yasal tartışmalardaki nüfuzu da artan Brezilya, son zamanlarda uluslararası şirketlere olan tavrını da sertleştirmeye başladı. Petrol ve doğalgaz devi Chevron’un Brezilya’daki işlemlerinden sorumlu yetkilisi, şirketin kuyularından birinde yaşanan sızıntının ardından tutuklanmakla tehdit edildi ve pasaportuna el kondu.

Hukukçular ise Google ve Chevron’un yöneticilerinin hapse girmesinin düşük bir olasılık olduğunu, ancak Brezilya’daki temyiz sürecinin çok uzun sürdüğünü belirtti. Google’ın Brezilya faaliyetlerinden sorumlu ismi Fabio Jose Silva Coelho’nun Sao Paulo’da bir polis merkezine götürüldüğü ve ileriki bir tarihte mahkemeye çıkmayı kabul eden Paulo’nun şartlı tahliye edilebileceğini belirtti. Google, konu hakkında açıklama yapmazken, Paulo’nun bir yıl hapiste yatma olasılığı da bulunuyor.

Google, İslam karşıtı 14 dakikalık videoyu Brezilya’da yayımdan kaldırmadığı her gün için 4.926 dolar ödeyecek.

HİSSELER ÇILDIRDI
Google, sadece iki gün önce 2007’den bu yana en yüksek değerine ulaşan hisselerinin borsada elde ettiği başarıyı kutladı.

Google hisseleri, Pazartesi günü işlemlerinde 750 doları görmüş, günü 749 dolardan kapatmıştı. Arama motorunun hisse değeri dün akşam Nasdaq borsası kapanışında 753.46 dolara yükseldi.