15 ilde “VIP dinleme” operasyonu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı işadamları ve gazetecilerin dinlenilmesi ile ilgili "VIP dinleme" soruşturmasında 45 şüpheli hakkında işlem başlattı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 12.03.2016 - 13:51

15 ilde “VIP dinleme” operasyonu
Arşiv

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “paralel yapı”nın 2007-2012 yılları arasında yaptığı "yasadışı dinlemelere" yönelik soruşturma kapsamında emniyete operasyon talimatı verildi.

İstanbul merkezli 15 ilde gözaltı kararı alınan 28 şüpheli polis hakkında operasyon başlatıldı.

"VIP dinleme" soruşturması kapsamında, Fetullah Gülen ile 44 istihbaratçı polis hakkında "silahlı örgüt kurmak ve üye olmak" ve "özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar" yönünden işlem yapıldığı belirtildi.

Zanlıların, suç örgütü ile irtibatları olmayan iş adamı ve gazetecileri, "suç örgütleri" ile irtibatı varmış gibi 5 yıl boyunca izledikleri, telefon konuşmalarını sahte isimle karar almak suretiyle kayıt altına aldıkları ve bunu da mağdurları baskı ve etki altına almak amacıyla gerçekleştirdikleri iddia edildi.

Şüpheli polislerin ''VIP dinlemeleri'', 2013 yılının sonunda planladıkları "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engelleme" planlarına hazırlık amacıyla yaptıkları öne sürüldü.

Sayfa Yükleniyor...