15 milyon öğrenci karne alıyor

İlköğretim ve liselerdeki öğrenciler bugün karne alıp tatile çıkıyor. Ancak Bilge Köyü'nde karne günü buruk yaşandı, yurt genelinde de bazı çocuklar karne almak yerine tarlada çalışmak zorunda kaldı.

Haberler 12.06.2009 - 11:24

15 milyon öğrenci karne alıyor

'de bugün birçok evde karne heyecanı yaşanıyor. 15 milyon öğrenci karnelerini alıp 3,5 ay tatil yapacak.

Yeni öğretim yılı Ramazan Bayramı'nın ardından 24 Eylül Perşembe günü başlayacak.

Ankara'daki Türkkonut Emel Önal İlköğretim Okulu'ndaki öğrencilerin karne heyecanını Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da paylaştı.

Bakan Çubukçu, öğrencilerden güzel bir tatil geçirerek yeni öğretim yılına enerji ve umut dolu bir başlangıç yapmalarını istedi. Çubukçu, "Bazılarınızın karnesinde sizleri üzen notlar olabilir ama bunlar telafi edilebilecek şeylerdir. Hiç üzülmeyin. Tatilinizi okuyarak, dinlenerek, eğlenerek, spor yaparak ve ilgi alanlarınız çerçevesinde inceleme, araştırma yaparak geçirmenizi diliyorum" diye konuştu.

Bazı öğrencilerin karnelerini veren Çubukçu, tören boyunca 6 yaşındaki anaokulu öğrencisi Ece Karakaya'yı kucağına oturtarak sevdi.

BİLGE KÖYÜ'NDE KARNE GÜNÜ
Uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir katliamın yaşandığı Mardin'in Bilge Köyü'nde de bugün öğrenciler karne aldı.

Saldırıda yaşamını yitiren Ayşe Çelebi ile 14'ü de aileleriyle birlikte göç etmek zorunda kalan toplam 15 öğrenci karne sevincini, arkadaşlarıyla birlikte yaşayamadı.

Saldırıda anne ve babalarını kaybeden bazı öğrenciler, karne almanın sevincini anne ve babalarıyla paylaşamadı.

Sevinç ve hüznün birbirine karıştığı bugün karnelerini alan çocuklar ellerinde karneleriyle, saldırıda kaybettikleri anne ve babalarının mezarına koştu.

Ellerindeki karneleriyle bir süre mezarlıkta kalan çocuklar, daha sonra dualar okuyarak ayrıldı.

DARÜŞŞAFAKA'DA OKUYACAKLAR
Bilge Köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi, Darüşşafaka yetkililerinin anne ve babasını kaybeden çocukları okutmayı talep ettiklerini söyledi.

2 yetkilinin köye gelerek kendileriyle görüştüğünü belirten Çelebi, "Üçüncü sınıfta okuyan çocuklarımızın tamamını Darüşşafaka'ya göndermeyi düşünüyoruz. Bu çocuklar bize emanet" dedi.

KARNE GÜNÜNDE TARLADA ÇAPA
Okulda karne heyecanını yaşayamayan çocuklar da vardı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Nisan-Mayıs aylarında mevsimlik tarım işçisi olarak Güneydoğu'dan Konya'nın Çumra ilçesine gelen yaklaşık 1500 aile, memleketlerinde yalnız bırakamadıkları çocuklarını da okullarından alarak yanlarında getirdi.

Bu nedenle okul sıralarında ders görmesi gereken bini aşkın çocuk, bugün yaşıtları karne sevinci yaşarken, zor şartlar altında tarlalarda çapa yaptı.

Aileleri tarafından okuldan alınarak Çumra'ya getirilen çocukların tek özlemi ise yaşıtları gibi okula giderek karne sevincini yaşayabilmek.

KARNE ALMAYA GİDERKEN HAYATINI KAYBETTİ
Burdur'da karnesini almak için okula gitmek üzere evden çıkan lise öğrencisi kız, yolun karşısına geçerken kamyonun çarpması sonucu öldü. 15 yaşındaki Zeliha Öztürk'ün yaşamını yitirmesi, tek çocuğu olan ailesini üzüntüye boğdu.

Burdur Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit, şube müdürleri ve okul idarecileri, hastanede baba Abdullah Öztürk'ü teskin etmeye çalıştı. Recep Yiğit ve okul idarecilerinin de gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

Sayfa Yükleniyor...