Ankara 13. Ağır ceza mahkemesi tarafından görülen 15 Temmuz darbe girişimine yönelik açılan davaların ilk duruşması, Sincan Cezaevi yerleşkesi içinde bulunan eski duruşma salonunda yapıldı.

Etimesgut Özel Hava Alay komutanlığında yaşananlara ilişkin davada 21'i tutuklu, 6'sı tutuksuz sanık için iddianamede üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

HAZIRLIKLAR ERKEN SAATLERDE BAŞLADI

Ankara’daki ilk duruşma için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Jandarma Özel Harekat Timleri görev başındaydı. Havadan da drone ile destek verildi.

Duruşma salonunun bulunduğu Sincan Cezaevi kampüsüne girişlerde arama yapıldı. Araçlar yapılan kontrollerden sonra içeriye gönderildi.

Duruşma sanıkların kimlik tespiti ile başladı.

İddianameyi okuyan mahkeme heyeti başkanı Zikrullah Bağcı, sanıkların FETÖ ile eylem birliği içinde olmak, bazı komutanları derdest etmek, FETÖ'nün emirleri doğrultusunda uçuş plan ve faaliyetlerini yönlendirmek fiillerini işlemekle suçlandığını söyledi.

İlk savunmayı Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığı Komutan Yardımcısı Ahmet Balaban yaptı.

Suçlamaları reddeden Balaban, acil durum mesajı sonrasında alaya gittiğini ve kendisine verilen emirleri yerine getirdiğini ifade etti.

Aynı birlik içinde görev yapan Helikopter Tabur Komutanı Halit Kabil ise verilen acil durum mesajını, Fransa'daki terör saldırılarına bağladı. Alay Komutanı Umut Tatan'ı derdest edip, akıncı üssüne götürmesini kendisine verilen emir gereği olduğunu belirten Kabil, "darbeci olsaydım kaçardım" dedi. Darbe olduğunu televizyonlardan izlemediniz mi sorusuna ise Kabil, "biz televizyonlardan haber alırız. Askeri birlik içinde ne yapacağımızın emrini almayız" yanıtını verdi.

Sincan'daki duruşma cuma gününe kadar aralıksız devam edecek.