Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile bir araya geldi

Başbakan Yıldırım, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'yla CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Görüşmede, OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ve yeni anayasa çalışmaları ele alındı. Yıldırım'ın ikinci durağı ise MHP Lideri Bahçeli oldu.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 01.08.2016 - 02:38 | Son Güncelleme : 01.08.2016 - 17:34

Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile bir araya geldi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Başbakan Binali Yıldırım, ikinci kez CHP ve MHP liderleriyle bir araya geldi.

Yıldırım'ın ilk durağı CHP Genel Merkezi'ydi.

Yıldırım'ı makam aracından indiği sırada CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç karşıladı. Başbakan Yıldırım, parti girişinde ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından karşılandı.

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu, foto muhabirlerine poz verdikten sonra görüşmeye geçildi.

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu arasındaki görüşme yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Görüşme, Kılıçdaroğlu'nun makamında gerçekleşti.

Başbakan Yıldırım'ın ziyareti sebebiyle parti genel merkezi çevresinde geniş güvenlik önlemleri de alındı. 

Öte yandan, Kılıçdaroğlu, görüşme öncesi partisinin Merkez Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu'nun bu toplantıda, görüşmeye ilişkin MYK üyeleriyle bilgi alışverişinde bulunduğu belirtildi.

KILIÇDAROĞLU VE YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

Görüşmenin ardından iki lider, CHP Genel Merkezi önünde ortak basın açıklaması yaptı.

Başbakan Yıldırım, "Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu, olağanüstü hal uygulamasının başladığı andan itibaren hükümetimizce çıkarılan kanun hükmündeki kararnamelerin detayları hakkında bilgilendirdim. Bu konudaki bazı hassasiyetleri, düşüncelerini, endişelerini bizimle paylaştı. Bu konuyu tekrar hem Sayın Genel Başkan hem de biz, gerek bundan sonraki uygulamalar gerekse bugüne kadar yapılanlar açısından dikkate alacağız. Görüşmelerimiz bu çerçevede devam edecek" ifadesini kullandı.

Önemli olanın, "süratla olağanüstü hal uygulamasına neden olan şartların ortadan kaldırılması ve Türkiye'de darbe girişimlerinin yakın bir tehdit olmaktan çıkarılması" olduğuna işaret eden Yıldırım, bu konudaki ortak iradenin dünden bugüne daha fazla olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Gazetecilerin, "Yeni anayasa paketi gündeme geldi mi?" sorusu üzerine Yıldırım, şu yanıtı verdi:

"Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine parti başkanları olarak bir araya gelmiştik. Orada bu konu gündeme gelmişti. İki şekilde. Bir, kapsamlı yeni bir anayasa yapılması. Bu çalışmaları yine siyasi partilerin bir araya gelerek devam ettirilmesi yönünde bir prensip ve görüş birliği ortaya çıkmıştı. Bir de acil ihtiyaçlara binaen daha az maddeden oluşan ve yine partilerin mutabakatının sağlandığı bir çalışma konusu da benimsenmiştir."

Görüşmede bu konuyu CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştüklerini, MHP ziyaretinde bunu gündeme getireceklerini belirten Yıldırım, "Burada gerek AK Parti olarak biz gerek Cumhuriyet Halk Partisi gerekse Milliyetçi Hareket Partisi birer arkadaşı görevlendirecek ve onlar kapsamı, sayısı hakkında bir çalışma yapıp, genel başkanlara rapor verecek" dedi.

Genelkurmay Başkanlığının Cumhurbaşkanlığına bağlanmasının görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna Yıldırım, "Bu gündeme gelmedi. Bu konuda Sayın Genel Başkanın zaten kamuoyuna yansıyan beyanatları var. Kaldı ki bu konu anayasa değişikliği gerektiren bir konudur" yanıtını verdi.

''SON DERECE VERİMLİ BİR TOPLANTI''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, "OHAL uygulaması ile ilgili Bakanlar Kurulunca yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili düşüncelerimizi ve endişelerimizi Sayın Başbakana aktardık. Sayın Başbakan not ettiler, sanıyorum önümüzdeki süreç içerisinde temaslarımız devam edecek" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, Cumhurbaşkanın Erdoğan'ın 7 Ağustos'ta Yenikapı'da düzenleneceğini açıkladığı demokrasi mitingine katılıp katılmayacağı yönündeki sorusunu yanıtsız bıraktı.

Öte yandan Başbakan Yıldırım'ın CHP Genel Merkezi'nden ayrılmasının ardından, Kılıçdaroğlu görüşmeyi değerlendirmek üzere kurmaylarıyla bir araya geldi.

İKİNCİ DURAK MHP

Başbakan Yıldırım'ın ikinci durağı MHP oldu. Başbakan, Meclis'te MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Bahçeli, Başbakan Yıldırım'ı, TBMM'deki makam katındaki asansörün girişinde karşıladı.

Burada gazetecilere tokalaşarak poz veren Bahçeli ve Yıldırım'a, AK Parti Grup Siyasi Danışmanı Cenk Sarıgöl'ün 4,5 yaşındaki kızı Elif Zümra Sarıgöl tarafından çiçek verildi.

Bahçeli ve Yıldırım, küçük kızı yanaklarından öptü.

Başbakan Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Bahçeli, foto muhabirlerine poz vermelerinin ardından, görüşmeye geçti.

Bahçeli'nin Meclis'teki makamında gerçekleşen görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından Başbakan Yıldırım ve Bahçeli, gazetecilere açıklama yaptı.

Yıldırım, 15 Temmuz gecesi Türkiye'nin büyük bir felaketin eşiğinden döndüğünü belirterek, darbe teşebbüsünün milletin siyasi iradeye, demokrasiye sahip çıkması; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hükümet, MHP ve CHP genel başkanlarının milli irade yanında kararlı şekilde yer almalarıyla önlendiğini bildirdi. 

"Tehlike bitmiştir denemez, bu yapı düşünüldüğünden çok daha derin bir yapıdır. Tamamen riskin ortadan kalkması biraz zaman alacaktır" diyen Başbakan Yıldırım, MHP'nin olağanüstü hal uygulamasında gösterdiği olumlu yaklaşım ve destekten dolayı da Bahçeli'ye teşekkür etti.

OHAL'a dayalı olarak kanun hükmündeki kararnamelerde amacın, darbe teşebbüsüne yönelik risklerin bertaraf edilmesi ve siyasetin normalleşmesi olduğunu ve siyaset dışı girişimlerin ortadan kaldırılması olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bunlarla ilgili çıkarılan ve bundan sonra yapılmasını düşündüğümüz çalışmalarla ilgili Sayın Genel Başkana bilgi sundum. Kendisi de bu konulardaki düşüncelerini bizimle paylaştı. Dikkat edilmesi gereken hususları ifade etti. Çok verimli, güzel bir ziyaret oldu" ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, muhalefet partilerine yönelik görüşmelerin gelecekte de devamının Türkiye'nin birliği, terörle mücadelenin başarıya ulaşması ve milletin birbiriyle kucaklaşması için önemli bir fırsat oluşturacağının bir kez daha görüldüğünü kaydetti.

Yıldırım, kabulleri dolayısıyla MHP Genel Başkanı Bahçeli ve arkadaşlarına teşekkür etti.

"İDAM KONUSUNU GÖRÜŞMEDİK"

Başbakan Yıldırım, "idam konusunun görüşmede gündeme gelip gelmediğinin" sorulması üzerine, "Hayır, bu konuları görüşmedik. Anayasa değişikliği konusunda partilerimiz, görevlendireceğimiz arkadaşlar marifetiyle çalışmalarını sürdürecekler. CHP bir arkadaş, AK Parti bir arkadaş, MHP'den de bir arkadaş görevlendirilecek ve bunlar çalışmalarını yapıp genel başkanlara arzedecekler" diye konuştu.

"Bu çalışmada bir zamanlama öngördünüz mü?" sorusuna Yıldırım, "Bunun için zaman başlamış durumdadır" yanıtını verdi.

Başbakan Yıldırım, "Tehlikenin bitmediğini söylediniz. Tehlikeden kasıt burada ordu içindeki birtakım unsurlar mıdır, aktif unsurlar mı vardır " sorusuna yanıtı verirken ise "Yaşadığımız 15 gün bize şunu gösterdi. Bu yapı, darbe teşebbüsüne katılanlarla sınırlı değil. Daha derinlere gidiyor, çok daha büyük potansiyeli içeriyor. Onun için mutlaka bu konudaki çalışmalarımızı rehavete kapılmadan devam ettirme ihtiyaçı var. Bunun için biz bu kararnameleri, KHK'ları çıkarıyoruz. Bununla ilgili muhtemel riskleri kontrol altına almayı hedefliyoruz" dedi.

''OHAL UYGULAMASI İNŞALLAH BAŞARIYLA DEVAM EDECEK"

Devlet Bahçeli ise Başbakan Yıldırım ile Çankaya Köşkü davetinden sonra bugün de görüşme imkanının ortaya çıktığına işaret etti.

Başbakan Yıldırım'ın, 15 Temmuz'dan bugüne kadar geçen süre içinde özellikle OHAL uygulamaları ve ona paralel olarak yapılan kanun hükmündeki kararnameler üzerinde görüşlerini aldığını, kendisinin bilgi verdiğini aktaran Bahçeli, "Çok verimli bir görüşme oldu. OHAL uygulaması inşallah başarıyla devam edecek ve Türkiye her türlü darbe tehdidinden kısa süre içerisinde kurtulacaktır. Buna inanıyoruz. Kendilerine başarılar diliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, size yönelik olanların da içinde bulunduğu bazı davaları geri çekmesini nasıl karşılıyorsunuz?" sorusu üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla açılmış olan davaları çekmesi, 15 Temmuz sonrasında Türkiye'de yaşanan gelişmeleri de göz önüne alarak normalleşme sürecine ve partiler arasındaki birlik, beraberlik, dayanışmaya katkı sağlayabilecek olumlu, güzel bir yaklaşım olmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

Bahçeli, "7 Ağustos Yenikapı buluşmasına katılacak mısınız?" sorusuna, "Daha yedi gün var ona" karşılığını verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yle bir araya gelmişti.

Binali Yıldırım, saat 17.00'de ise Çankaya Köşkü'nde ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'u kabul edeceği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...