15 Temmuz'da Albay Ertürk'ün şehit edilmesine 53 müebbet

FETÖ'nün darbe girişiminde Albay Ertürk'ün şehit edilmesine ilişkin davada, 18 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 35 sanık müebbet hapisle cezalandırıldı

Anadolu Ajansı 26.04.2018 - 16:40 | Son Güncelleme : 26.04.2018 - 17:37

15 Temmuz'da Albay Ertürk'ün şehit edilmesine 53 müebbet

Son dakika haberi! 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında yapılan toplantı ile kalkışma günü tugayda yaşananlar ve burada darbecilerle çatışan Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit edilmesine ilişkin davada, 18 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 35 sanığa ise müebbet hapis cezası verildi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan duruşmada, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, kararını açıkladı.

Sanıklar Necdet Köstek, Özkan Özgenç, Latif Ağaçbacak, Abdullah Budak, Apdullah Özdemir, Bayram Bekdemir, Bayram Kantık, Ercan Eker, Fatih Karabulut, Mehmet Çataklı, Mehmet Kocatepe, Mehmet Purtaş, Mehmet Türk, Musa Odabaş, Ömer Eryılmaz, Rasim Erkan, Sedat Çelik ve Vural Dizdaroğlu’’nun "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, sanıkların yargılama sürecinde olumlu bir davranışlarının tespit edilmemesi ve sanıklar Köstek, Özgenç ile Ağaçbacak’ın FETÖ terör örgütü ilişkileri nedeniyle 18 sanığa cezalarında indirim uygulamadı.

Mahkeme heyeti kararında, sanıklar Lütfi Demirhan, Gökhan Sevinç, Mete Pişkin, Sadık İpek, Ahmet Pirim, Alpaslan Karademir, Muharrem Aktaş, Hasan Can, Umut Muzaffer Taşdemir, Ali Aslan Kılıç, Alparslan Güner, Furkan Gürtaş, Gökhan Alabay, Hakan Yelkovan, İsmail Çelik, Mahmut Tarman, Mehmet Arı, Mucahit Meletli, Osman Dündar, Selamet Salkılıç, Şükrü Aygün, Veli Yıldırım, Yüksel Kılıç, Zafer Mengelli, Alettin Baydan, Burak Baykın, Emre Gölcük, Fatih Şahan, Fırat Gültekin, Hasan Kaygısız, İbrahim Şahin, Mustafa Kirazlı, Onur Çetin, Ümit Akkurt ve Seyit Remzi Yalçın’ın "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar vererek, 35 sanığın suçun işlenmesinden sonraki tutum ve davranışlarını dikkate alarak cezalarını müebbet hapis cezasına indirdi.

Mahkeme, sanıklar Cüneyt Demirbağ, Halis Duman ve Necati Güneş'in "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırarak, sanıkların suça yardım eden olarak katıldıklarından cezalarını önce 15 yıla, sanıkların suçun işlenmesinden sonraki tutum ve davranışlarını dikkate alarak cezalarını 12 yıl 6 aya indirdi.

Mahkeme heyeti, 56 sanığın ”Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, ”silahlı terör örgütüne üye olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından dava açılmış ise de ‘’anayasayı ihlal’’ suçundan mahkumiyet kararı verildiğinden ve bahsedilen suçların ‘’geçitli suç’’ kuralları çerçevesinde eridiği anlaşıldığından sanıklara bu suçlardan ayrı ayrı ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Sanıklar Latif Ağaçbacak, Rasim Erkan, Mehmet Purtaş, Mehmet Çataklı ve Apdullah Özdemir'in üzerlerine atılı maktul Servet Asmaz’ı ‘’kasten öldürme’’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, Mehmet Türk'ün üzerine atılı maktul Mehmet Güder’ü ‘’kasten öldürme’’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vererek, sanık Mehmet Türk’ü ayrıca, katılanlar Ali Kara, Aydın Deniz ve Muhyettin Ayaz’ı ‘’kasten öldürmeye teşebbüs suçundan toplam 47 yıl hapse mahkum etti.

ERTÜRK VE GÖKBAYRAK’I ÖLDÜRENLERE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Sanıklar Durdu Selim Ayçetin, Mehmet Türk, Abdullah Budak, Apdullah Özdemir, Ercan Eker, Fatih Karabulut, Mehmet Purtaş, Musa Odabaş, Rasim Erkan, Sedat Çelik, Necdet Köstek ve Fatih Sönmez'i maktuller Albay Sait Eryılmaz ve polis memuru Serdar Gökbayrak’ı ‘’kasten öldürmek’’ suçundan ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, bu sanıkların katılanlar Bayram Dirlik, Muslahattin Murat Bilik, Veysel Akdağ’ı ‘’kasten öldürmeye teşebbüs’’ suçundan toplam 42 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar Durdu Selim Ayçetin ve Fatih Sönmez’in İstanbul’daki farklı darbe girişimi davalarında ‘’anayasayı ihlal’’ suçundan yargılanmaları nedeniyle bu suçtan ceza verilmesine yer olmadığına karar veren mahkeme, bu iki sanığın mahkemede aldığı cezaları göz önüne alarak bu suçlardan tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme, sanıklar Ercan Eker, Fatih Karabulut, Mehmet Purtaş ve Musa Odabaş'ın katılanlar Davut Ala, Ferdi Akyün, Kemal Cavit Alpdemir, Mesut Karaman ve Yaşar Demiral’ı ‘’kasten öldürmeye teşebbüs’’ suçundan toplam 92 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Ayrıca dava kapsamında mahkeme, bazı sanıkları, ‘’Kamu malına zarar verme’’ ve ‘’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’’ suçlarından yeterli delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verdi.

6 SANIĞA TUTUKLAMA KARARI

Mahkeme, firari sanıklar Ali Özkara, İsmail Menderes Sema, Murat Sözen ve Sedat Engin’in yakalanamamış ve savunmaları alınamamış olmaları nedeniyle dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

Haklarında beraat kararı verilen 2 sanık ile 12 yıl 6 ay hapis cezası alan 1 sanığın tahliyesine karar veren mahkeme, duruşmada hazır bulunmayan 6 sanığın ise tutuklanmasına hükmetti.

Mahkeme, tüm suçlardan 69 sanığın ise beraatine karar verdi.

Sayfa Yükleniyor...