15 yaşında Mars’a gitmek için hazır

Henüz 15 yaşında olan ve kendisine ‘Mars’a ayak basan ilk insan olmak’ gibi büyük bir hedef koyan Abigail Harrison, hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyenler için benzersiz bir örnek oluşturuyor.

30.04.2013 - 09:49

15 yaşında Mars’a gitmek için hazır

‘Adam olacak çocuk’ tabiri, sosyal medyanın etkisiyle kalıbını tamamen değiştiriyor. ABD’de yaşayan 15 yaşındaki bir genç, sisteme ayak uyduranların veya anne-baba egosunun kurbanı olanların aksine, bugüne kadar tanık olmadığımız bir başarı öyküsü ortaya koyuyor.


Henüz küçük bir çocukken astronot olmaya karar veren Abigail, annesinden aldığı destekle hayalini gerçekleştirmek için hiç vakit kaybetmeden çalışmaya başladı. Hayalini sadece anlatmakla yetinmeyen Abigail, açtığı blog sayfası ve sosyal medya ağlarıyla dünyanın dört bir yanında binlerce takipçiye ulaşmış durumda.

Ortaya koyduğu arzu dolu çalışmayla NASA’nın dikkatini çeken, Space.com ve Mashable gibi önde gelen bilim ve teknoloji sitelerine konuk olan Abigail, ABD televizyonlarının da merak ettiği bir isim haline geldi. Bunun en önemli sebeplerinden biri, Mayıs sonunda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) göreve başlayacak olan astronot Luca Parmitano’nun, Abigail’i ‘Dünya’daki irtibat şefi’ olarak seçmiş olması.

‘Yeni şeyler keşfetmek ve bilinmeyenleri gün ışığına çıkarmak istiyorum’ diyen Abigail, kendisi için en mükemmel hedefin Mars olduğunu biliyor. Abigail, kısa zamanda elde ettiği başarının öyküsünü ve Mars’a uzanan hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürmek istediğini ntvmnsbc’ye anlattı.

Yeni nesli temsil eden biri olarak etkileyici bir hikayen var. 15 yıl önce Mars’a gitmek hala bir hayal iken bugün düşünce senin gözlerinin önünde nasıl canlanıyor? Kızıl Gezegen’e yakın gelecekte gidebilme ihtimalimiz sence yüksek mi?

Bence Mars’a gitme ihtimalimiz veya ‘elimizdeki şanslar’ oldukça yüksek. Mars’tan öğrenebileceğimiz çok fazla şey olduğu gibi, Kızıl Gezegen’de geçmişte var olmuş veya şu an var olması muhtemel yaşam izlerini keşfetmeye yönelik kamuoyunda çok büyük bir heyecan var. Teknoloji geliştikçe, Mars’a gitme ihtimalimiz de bir o kadar artıyor. Nihayetinde, bir Mars görevi birçok ulusun bir araya gelmesini gerektirecek gibi görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yapılan çalışmalar ve yabancı devletlerin buna gösterdiği katılım geleceğin bize getireceklerini anlamak için güzel bir işaret.

Sadece ben değil, dünyada kimse Mars’a gitmek için senin kadar can atan bir genç görmedi. Sadece hayal etmekle kalmıyor, amacına ulaşmak için ciddi bir çalışma ortaya koyuyorsun. Bu ilham nerden geliyor?

Sahip olduğum ilham veya Uzay’a olan sevgim, doğduğum günden itibaren bende olan bir şey. Astronomi dünyasında yer alan ve yaptıkları seven birbirinden inanılmaz insanlarla tanıştığım yıllar boyunca, bu ilham giderek güçlendi. Merak eden, sorulara yanıt arayan bir yapım var. Yeni keşifler yapmaya ve bilinmeyenleri ortaya çıkarmaya duyduğum istek beni Mars’a ayak basan ilk astronot olmak konusunda teşvik ediyor. Dünyanın dört bir yanından gelen destek de bana ilham veren etkenlerden biri. Her gün bana tweet ve mesaj atan, e-posta gönderen insanların desteği, beni fazlasıyla motive ediyor.

Düzenli olarak Çince ve matematik çalışmanın yanında eğitimlere katılıyorsun. Astronot olmak için nasıl bir eğitim sürecinden geçmen gerektiği hakkında biraz bilgi verebilir misin?

NASA (ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) astronotu olmak için bilim, teknoloji veya matematiğin ilgili alanlarında üniversite eğitimi almanız gerekiyor. Ayrıca, üç yıllık çalışma tecrübeniz olması ve Rusça bilmeniz lazım. Şu an için lisede eğitim gören biri olarak en iyisini yapmaya ve alabildiğim tüm ileri dersleri almaya çalışıyorum. Minnesota Üniversitesi’ne başvurarak gelecek yıl İkincil Eğitim Sonrası Opsiyonu (PSEO) için başvurdum. Bu sistem, lise öğrencilerinin üniversiteye daha erken başlamasına imkan veriyor. Aynı zamanda, Rusça öğrenmeye başlayacağım. Son olarak, astronot olabilmek için belli bir fiziksel yeterlilik gösterebilmeniz lazım. Haftada 15 saat jimnastik yaparak astronot olabilmek için gereken güce ve dayanıklılığa sahip olmayı istiyorum.

Abigail, Kanada Uzay Ajansı'nın (CSA) görev kontrol odasında. Abigail, Kanada Uzay Ajansı'nın (CSA) görev kontrol odasında.

İtalyan astronot Luca Parmitano akıl hocalığını yapıyor. UUİ’de görev yapacak Luca ve diğer astronotlarla nasıl bu kadar yakın bir ilişki kurdun?

Luca Parmitano ile şans eseri havaalanında tanıştım. Annemle beraber 16 Mayıs 2011 tarihinde Endeavour Uzay Mekiği’nin en son görevi için ateşlenmesini izlemek çin Floriada’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne gitmiştim. STS-134 görevinin gerçekleştirecek olan Endeavour’un ateşlenmesinin ardından eve dönüş yolunda Luca ile tanıştık. Şans eseri, uçaklarımız kalkmadan önce konuşmaya vaktimiz oldu. Luca bana e-posta adresini verdi. Ben de ona akıl hocam olmayı isteyip istemeyeceğini sordum. Özel bir Apollo etkinliği gibi uzay etkinlikleri ve uzay kamplarında diğer astronotlarla tanıştım. Birçok astronotun yanı sıra çok sayıda alanında uzman insanla tanışma şansı yakaladım. Tanıştığım tüm insanlar bana ilham verdi ve hayallerimi desteklediler.

Yaşadığın şehir herhangi bir NASA tesisine yakın mı? Gelecekte eğitimini kolaylaştırmak için yaşadığın yeri değiştirmeyi düşünüyor musun?

Minnesota’nın Minneapolis kentinde yaşıyorum. Minneapolis herhangi bir NASA tesisine yakın değil. Evimi seviyorum ve bir gün buraya bir yetişkin olarak dönmek istiyorum. Ancak hayallerimin izinden gitmek için evimden uzaklaşmamın gerektiğini biliyorum. Şu an nereye taşınacağımı bilmiyorum ama üniversite eğitiminin ardından astronotların arasına katılmak ve eğitim almak için Houston’a gideceğim.

NASA, web sayfasında sana tam bir sayfa ayırdı. Kısa bir süre önce de internetin en prestijli uzay haberleri Space.com’da hakkında kısa bir haber belirdi. Bilim ve teknoloji bloglarının sana olan ilgisini nasıl görüyorsun?

Çok sayıda teknoloji ve bilim sitesinden gösterilen ilgi beni gerçekten büyüledi. NASA ve Space.com gibi sayfalarda hakkımda haber yer alması, büyük bir onu ve bundan büyük onur duydum. Amacım, Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) hakkındaki mesajımı duyurmak ve hayallerimi Dünya’nın dışına ulaştırmak istiyorum. Gelecekteki yenilikleri desteklemek ve dünyanın dört bir yanındaki teknolojik gelişmelere katkıda bulunmak için bu mesajın medyada olabildiğince yer alması faydalı olur.

Abigail uzay mekiği simülasyonunda eğitim alırken. Abigail uzay mekiği simülasyonunda eğitim alırken.

NASA’da çıkan makalede Soyuz maceranı gerçeğe dönüştürmek için araba bile yıkadığından bahsediliyor. Soyuz’un ardından planın ne?

#SoyuzAdventure için topladığım paranın ana kısmı RocketHub.com sitesinde yürüttüğüm kampanyadan geliyor. Rusya’ya gidebilmek ve orada elde edeceğim tecrübeyi dünyanın diğer bölgelerindeki çocuklarla paylaşmak için 17 Mayıs 2013’e kadar bağış topluyorum. Dünyanın dört bir yanında bedava chat yapmak için kayıt yaptırabileceğiniz dersliklerim var. Zamanla katılımcı sayısının giderek artmasını umuyorum. Şu ana kadar aldığım destek inanılmazdı ve bağış kampanyasının da güçleneceğini umuyorum.

Sosyal medya ağlarını oldukça etkin bir şekilde kullanıyorsun. İyi bir sosyal medya kullanıcısı olmanın faydalarını nasıl görüyorsun? Etkileşimi artırmak için yeni planlar yapıyor muşun?

Sosyal medya, STEM ve uzay alanındaki uzmanlarla etkileşime girmem ve onlardan yeni şeyler öğrenmem adına benim için her zaman fırsatlar sundu. Sosyal medya sayesinde birçok önemli fırsat yakaladım. Hayalleriniz ortaya koymak beklenmediğiniz kadar güzel tepkiler almanızı sağlayabiliyor. STEM hakkındaki düşüncelerimi ve Mars’a ayak basan ilk insan olma arzumu zamanla sosyal medya etkileşimini daha da artırarak daha fazla insana anlatmak istiyorum. #SoyuzAdenture etkinliğinin öncesinde, gerçekleştiği süreçte ve sonrasında paylaşımlarımı önemli ölçüde artıracağım. Blog sayfamda bir e-posta ‘kalem’ arkadaşı hizmeti başlatacağım. Böylece, kayıt olanlar her hafta yolculuğum hakkında bülten alacak.

ABD’de özel uzay-havacılık şirketlerinin sayısı artıyor. Özellikle SpaceX, NASA ile olan işbirliğinde öne çıkıyor. SpaceX CEO’su Elon Musk veya diğer önemli isimlerle bağlantıya geçmeyi düşünüyor musun?

Özel uzay sanayisinde birçok destekçi ve bağlantıya sahip olmam benim için büyük bir şans. Elon Musk gibi girişimcilerle bağlantıya geçmemi sağlayacak birkaç insanla tanıştım ve inanıyorum ki özel uzay-havacılık sanayisinin liderleriyle tanışma şansım olacak.

İnsanlı Manevra Birimi (MMU) eğitimi. İnsanlı Manevra Birimi (MMU) eğitimi.

SpaceX’in Mars’a insan gönderme ve hatta koloni inşa etme planları var. Bu gerçek olabilir mi? Mars’a gerçekleştirilecek ilk insanlı görevin nasıl bir proje olmasını bekliyorsun?

Elon Musk’ın Mars kolonisi önerisini kesinlikle ilginç buluyorum. Böyle bir projenin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğine karar vermek için yeterince bilginin açıklandığını sanmıyorum. Mars’a yapılacak ilk insanlı görev birçok farklı senaryo içerebilir. İlk deneme, Ay’da yapıldığı gibi Mars’ın etrafında bir yolculuk olabilir. Musk’ın öne sürdüğü gibi bir koloni kurma çabası için kimin destekleyeceği olacağı önemli.

Uzay Mekiği Programı’nın 2011’de sona ermesinin ardından, NASA özel uzay-havacılık şirketlerinin yanı sıra Roscosmo (Rusya Federal UZay Ajansı) ve ESA (Avrupa UZay Ajansı)  ile işbirliğini önemli derecede artırdı. Küresel işbirliğinin artması uzay keşfi açısından NASA’ya nasıl bir değişim getirebilir?

Ben her zaman uzay keşfinde uluslararası işbirliğinin çok büyük bir destekçisi oldum. Hem ülkeler arasında, hem de özel şirketler arasında kurulan yeni işbirliklerinin, teknoloji ve uzay keşiflerini artıracağına inanıyorum. İlk Mars görevinin ülkeler arası işbirliğinin sonucu olacağına inandığım gibi, ABD’nin uzay keşfinde diğer ülkelerle birlikte çalışmaya yönelik eğilimini kesinlikle doğru tercih olarak görüyorum. Bu trendi benimsemek uzay keşfinde her ülkeye yararlı olacaktır.

Abby’nin sayfasını ziyaret etmek ve isterseniz bağışta bulunmak için:

http://www.rockethub.com/projects/22119

Sosyal medya adresleri:

https://twitter.com/astronautabby

https://www.facebook.com/AstronautAbby

https://plus.google.com/103830785012506063773/posts

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...