15 yaşındaki işçi su dolu çukurda can verdi

Kısa süre önce okulunu bırakan ve doğalgaz tesisatı yapan bir yerde işe başlayan 15 yaşındaki Erhan Aba, İstanbul’da bir binanın içindeki su dolu çukura düşerek yaşamını yitirdi. Aile olaya ‘cinayet’ derken, binanın sahibi ‘ihmal’ olduğunu söyledi.

NTV Haber 21.05.2009 - 18:39

İstanbul Ataşehir'de çalıştığı binanın içinde bulunan 3 metre derinliğindeki çukura düşen 15 yaşındaki çocuk işçi boğularak yaşamını yitirdi.

Doğalgaz tesisatı için yaşamını yitirdiği binaya ustası ile gelen Erhan Aba, gözü kaynaktan yanınca eve gitmek için üstünü değiştireceği yere gitti. Erhan, üstü kapalı olan yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki çukuru göremedi ve içine düşerek hayatını kaybetti.

Henüz yeni yapılan binanın sahibi, çukurun, temelde biriken suyu toplamak için açıldığını belirtirken, üstü ince strafor malzeme ve tahtayla kapalı olan çukurda hiçbir ikazın bulunmaması ‘ihmal mi?’ sorusunu gündeme getirdi.

BABA ABA: İHMAL DEĞİL CİNAYET
Erhan Aba ile birlikte 2 çocuğun daha babası olan Bahattin Aba, olayı, "İhmal değil, cinayet desek daha doğru olur. Cenazemizi kaldırdıktan sonra gerekeni yapacağız" şeklinde değerlendirdi.

Kalp yetmezliği olan anne Nihal Aba'ya olayın ardından sakinleştirici verilirken, Bahattin Aba, oğlunun 1,5 ay önce okulu bıraktığını ve işe yeni başladığını belirterek, "Yaklaşık 15 gün önce işe başladı. Sigortası da yoktu" şeklinde konuştu.

ERHAN’IN USTASI: ÇUKURU FARK ETMEDİK
Tamamına yakını suyla dolu olan çukurun, içindeki köpükler nedeniyle fark edilmediğini söyleyen Erhan'ın ustası Ali Pehlivan, "Orada kuyu olduğunu bilmiyoruz. Ben oraya daha önce baktım ve üstümüzü rahat değiştirebiliriz diye düşündüm. Düz bir zemindi. Beton gibi bir şey görünüyordu ve üzerini köpükler kapatmış. Altının su olduğu belli değildi" dedi.

BİNANIN SAHİBİ: İHMAL
Henüz yeni yapılan binanın sahibi Nihat Türkkan ise, çukurun temelde biriken suyu toplamak için açıldığnı belirtirek, “O binanın su deposu değil. Su aldığından dolayı onu arıtmaya çalışıyorlar. Müteahhidin kendisi umrede olduğundan ilgilenen olmadı. Üstü kapalıydı” şeklinde konuştu.

Türkkan, "Su oraya nerden geliyor? Binanın altından, topraktan alıyor. İhmalkarlıktan başka birşey değil. İhmali yapanın kim olduğuna savcılar karar verecek" ifadelerini kullandı.

15 yaşında hayata veda eden Erhan'ın cenazesi cuma günü toprağa verilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...