Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyündeki Parion Antik Kenti'ndeki kazılarda, 1500 yıllık olduğu tahmin edilen sevgili mezarı bulundu.

Kazı başkanı ve Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran, bu yılki çalışmalar sırasında kentin nekropolünde (mezarlık) ele geçen çok sayıda normal mezarın yanında bir de farklı mezar ortaya çıkarıldığını söyledi.

Mezarın geç Roma dönemine ait ve 1500 yıllık olduğunun tahmin edildiğini belirten Başaran, ''Dikdörtgen planlı 205x75 santimetre ölçülerindeki taş ve kaplama tuğlası birleşiminden oluşturulmuş mezarın içine antropolojik bulgulara göre birbirine sarılmış durumda 18-25 yaşlarında kadın ve erkek iskelet ortaya çıkarıldı'' dedi.

Başaran, tek kişilik ve tek kullanımlık görüntüsünde Doğu Batı yönünde uzanan mezardaki iskeletlerin yüzünün güneye baktığını, erkeğin kadının arkasından beline sarıldığının anlaşıldığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

''İskeletler iyi derecede korunmuş. Kemiklerden ve dişlerden anlaşıldığı kadarıyla bir çift aynı anda tek kişilik mezara gömülmüş. Bu durumda ilk akla gelen çiftin aynı anda öldükleridir. Erkeğin kadına sarılmış olması ise, bunların birbirlerine kavuşamadan öldükleri şeklinde düşünülebilir. Birbirlerine kavuşamayan iki sevgilinin aynı anda intihar ettikleri şeklinde yorumlanabilir. Başka bir olasılık ise birbirlerini seven bir çiftin nedeni henüz bilinmeyen ancak, aynı sebepten ve anda öldükleri düşüncesidir.''

Prof. Dr. Cevat Başaran sponsorluğunu İÇDAŞ AŞ'nin üstlendiği Parion Antik Kenti kazılarının ağustos ayı sonuna kadar devam edeceğini, bulgu ve belgelerin arkeoloji dünyasına önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.