16 yıl sonra Gazi'de farklı anma

İstanbul Gazi Mahallesi'nde 16 yıl önce meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 17 kişi anıldı. Anmanın ardından töreni organize eden temsilciler, Gazi Polis Merkezi'nde polislerle birlikte yemek yedi.

12.03.2011 - 19:42

16 yıl sonra Gazi'de farklı anma

Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995'te bir kıraathanenin taranmasıyla başlayan ve 17 kişinin hayatını kaybettiği olaylarının yıldönümü nedeniyle yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe yaklaşık beş bin kişi katıldı.

"Gazi şehitleri ölümsüzdür", "Gazi şehitleri onurumuzdur" diye slogan atan grup, "Halkımızı katledenlerden hesap soracağız", "Şehitlerimiz ölümsüzdür" şeklinde pankart taşıdı. Yürüyüşe geçen gruba, CHP Milletvekili Mehmet Sevigen ile BDP Milletvekili Sabahat Tuncel de katıldı. Sloganlar atarak Dostlar Kıraathanesi'ne gelen grup, buraya kırmızı karanfiller bıraktı.

Grup daha sonra Gazi Mezarlığı'na gelerek 16 yıl önce hayatını kaybedenleri mezarları başında andılar. Gazi Mezarlığı'na kadar süren yürüyüşte polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Mezarlıkta yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

BDP Milletvekili Sabahat Tuncel, "Aileler bu karanlığın aydınlatılmasını istiyor. Biz BDP olarak hep buradaydık. Çünkü biz şuna inanıyoruz. Gazi aydınlatılmadan Maraş aydınlatılamaz. Maraş aydınlatılmadan Dersim aydınlatılamaz. Türkiye'nin artık karanlık geçmişiyle yüzleşmesi gerekiyor. Bunlarla yüzleşmeden Türkiye'de gerçek anlamda bir demokrasi ve özgürlük olmaz. Gazi katliamının sorumluları umarım yargılanır. Bu sadece Gazi Mahallesi'nin sorunu değil. İnsanlığın sorunudur. Çünkü burada insanlığımız katledildi. Gazi katliamı aydınlatılmadan Türkiye'de gerçek anlamda demokrasi olmaz. Biz bunun için mücadele edeceğiz" dedi.

Sevigen ise yaptığı açıkalamada, sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

POLİS MERKEZİNDE YEMEK
Anmanın ardından töreni organize eden temsilciler, Gazi Polis Merkezi'nde polislerle birlikte yemek yedi. Gazi Cemevi Başkanı Veli Gülsoy yemek öncesinde yürüyüş ile ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı. Veli Gülsoy, yürüyüşün olaysız şekilde sonuçlandığını karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile anma etkinliğini tamamladıklarını belirtti. Açıklamanın ardından polis müdürleriyle yürüyüş temsilcileri birlikte yemek yedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...