1600'lü Yıllarda Astroloji

Shakespeare, oyunları içerisinde Astrolojik göndermeler yaparak Astroloji’yi yüzyıllar boyunca popüler kıldı.

1600

Shakespeare, oyunları içerisinde Astrolojik göndermeler yaparak Astroloji’yi yüzyıllar boyunca popüler kıldı.

Tommaso Campanella, Kilise Teologları'nın öğretileriyle paralellk gösteren altı Astroloji kitabı yazdı.

Francis Bacon, kişisel Astroloji’yi eleştirdi fakat yine de büyük insan kitleleri için kullanılan Astrolojik öngörüm tekniklerini kabul etti.

Richard Burton, akıl hastalıkları üzerine yapılan çalışmalarda yardımcı olabileceğini umarak Astroloji’yi incelemeye başladı.

1610

Kepler, gezegenlerin elips şeklindeki yörüngeler içerisinde Güneş etrafında hareket ettikleri gerçeğini açıkladı. Kendi adını taşıyan, üç önemli gezegensel hareket kanununu keşfetti. Kepler aynı zamanda mistik ve astrologdur. Gezegen yörünge kürelerini geometrik maddelere bağlar ve “Kürelerin Müziği” isimli kitabı yazar.

1613

Galileo, Güneş lekelerinden bahsettiği “Mektuplar”ı nedeniyle hakarete uğradı. Güneş merkezli sistem fikri nedeniyle 1632’de Kilise tarafıdan cezaya çarptırıldı. Astroloji çalışmalarına başladı.

1640

Morin de Villefranche, zamanının en önemli Astroloğu olarak kabul gördü ve Kardinal Richelieu ve Kardinal Mazarin’e danışman olarak hizmet verdi.

1645

Nicolas Culpepper, Bitkisel Astroloji'den yararlanarak ilaçlar üretti ve bir çok kitap yazdı.

1650

William Lilly, kendinden sonra gelen astrologlara referans olan Christian Astrology’yi yazdı. 1644’te kehanetlerini içeren Almanak’ı basıldı. 1665’deki Büyük Londra Salgını’nı ve 1666’daki Büyük Londra Yangını’nı öngörmüştür.

W.Lilly’nin kütüphanesi Elias Ashmole’a miras kadı ve o, Lilly’nin çalışmalarını yayınlattı. Ashmole, tarihçi ve Londra’daki Astroloji topluluğun önemli isimlerindendir.

Placidus de Tito, adını taşıyan ev sistemini tasarladı.

1662

John Gadbury, 150 horoskop içeren Collectio Geniturarum’u hazırladı.

1666

Astroloji, Fransız Bilim Akademisi’nden uzaklaştırıldı.

Londra’daki Büyük Yangın, aynen William Lilly’nin öngördüğü şekilde gerçekleşti.

1687

Sir Isaac Newton, Principia Mathematica’da evrensel yerçekim kanununu sundu. Kalkülüs'ü bilim dünyasına sundu ve Astroloji üzerine çalıştı.
http://www.astrologyanalyst.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...