İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, dünyaca ünlü markalara ait, 170 milyon lira değerinde kaçak saat ele geçirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından planlı olarak yürütülen kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında, bir firmanın yurtdışından Ambarlı Limanı’na gelecek olan konteyneri takibe alındı.

Gümrük muhafaza ekiplerince öncelikle konteynerin limandaki hareketleri, daha sonra ithalat beyannamesi incelendi.İncelemede, konteynerdeki eşyanın bin 200 adet delgeç olarak bildirildiği anlaşıldı.

Ekipler, muayene işlemleri tamamlanan konteynerin aslında tespit sahasına hiç indirilmediğini ve sadece limandaki yerinin değiştirildiğini belirledi.

Bunun üzerine, konteynerde yapılan detaylı aramalarda 28 bin 660 kol saati, 175 duvar saati ve 3 bin 380 saat kutusu tespit edildi.

Her biri dünyaca ünlü markaların imzasını taşıyan ve sertifikalı olan saatlere el konuldu. Saatlerin piyasa değerinin 170 milyon lira olduğu belirlendi.

Olayla ilgili olarak Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına 8 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.