18 defa hamile kaldı, 19'uncu da anne oldu

17 yıllık evlilikleri süresince 18 defa hamile kalan, her seferinde düşük ve ölü doğum nedeniyle bebeğini kaybeden Meryem Şimşek, 19'uncu hamileliğinde erkek bebek dünyaya getirdi.

Haberler 20.07.2011 - 11:13

18 defa hamile kaldı, 19'uncu da anne oldu

Aksaray'da yaşayan ev hanımı, 39 yaşındaki Meryem Şimşek ile 41 yaşındaki demir ustası Şenol Şimşek, 17 yıl önce evlendi. Evliliklerinin ilk yılında hamile kalan Meryem Şimşek, 3 aylık hamileyken düşük yaptı. İlk bebeğini düşürmenin acısını yaşayan Şimşek, belirli periyotlarda 17 defa daha hamile kaldı, ancak düşük ve ölü doğum nedeniyle bebek sahibi olamadı.        

Anne olma umudunu hiç kaybetmeyen Şimşek, düşük tedavisinde aldığı ilaçlar nedeniyle bir ara 160 kilo ağırlığa kadar çıktı. Özel bir hastanede düzenli tedavi gören Şimşek, önce sıkı bir diyetle 6 ayda 30 kilo verdi ve 130 kiloya düştü. 6 aylık diyet programının ardından 19'uncu defa hamile kalan Şimşek, 3 kilo 200 gram ağırlığında sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdi.        

YAŞADIKLARIMIZ RÜYA GİBİ       
Gebelik tedavisini yürüten Op. Dr. Güray Ünlü sayesinde anne olduğunu anlatan Şimşek, bu nedenle bebeğine ''Güray'' ismini verdiğini ifade etti.        

Anneliğin tarif edilemez bir duygu olduğunu dile getiren Şimşek, yeni doğan bebeğinin yüzüne baktığında kaybettiği bebeklerini gördüğünü söyledi. Hayatının en mutlu günlerini yaşadığını belirten Şimşek, ''Yaşadıklarımız adeta bir rüya gibi. Bu rüyadan bir gün uyanacağım diye çok korkuyorum. Bebeğimi kucağıma alacağım günü yıllardır bekliyordum. Onu kucağıma ilk aldığımda hüngür hüngür ağladım'' dedi.       

Kaybettiği bebeklerden 3'ünün ikiz olduğunu belirten Şimşek, şunları söyledi:

''Düşük ve ölü doğum nedeniyle kaybettiğim bebeklerimden 5'inin kız, 9'unun erkek olduğunu öğrendik. 7'sinin cinsiyetini bile öğrenemedik. Doktorlar neden düşük yaptığımı ve neden erken doğum nedeniyle bebeklerimin öldüğünü bana açıklayamıyorlardı. Ama sürekli bebeklerimi kaybetmek beni yıkıyordu. İnsanlar evlat acısını bir defa yaşarken ben nefesini bile hissedemediğim 21 evladın acısını yaşadım. Umudumun tükendiğini hissettiğim anlarda eşim beni sürekli motive etti ve bir gün bebek sahibi olacağımıza inandırdı. Eşimin bu desteği olmasaydı anne olma isteğinden yıllar önce vazgeçebilirdim.''         
        
''MESLEK HAYATIMDA İLK DEFA BÖYLE BİR VAKAYLA KARŞILAŞTIM''
Doğumu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ünlü, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiğini ifade etti.        

Meryem Şimşek'in obezite, şeker sorunu ve kanında pıhtılaşma problemi bulunduğunu, bu nedenle doğum sürecinin riskli geçtiğini ifade eden Ünlü, çeşitli ilaç ve cerrahi müdahalelerle hamileliğin 38'inci haftasında doğumun gerçekleştiğini kaydetti.        

Bu tip vakaların çok sık rastlanmadığını anlatan Ünlü, ''Meslek hayatımda böyle bir vakayla ilk defa karşılaştım. Doğumun gerçekleşmesi için her şeyden önce pes etmeyen karakterde bir anne adayı olması gerekiyordu. Annenin inancı bizim de tıbbi desteğimiz ile 'Muhammet Güray' bebek dünyaya geldi'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...