1800'lü Yıllarda Astroloji

James Wilson, A Complete Dictionary of Astrology’yi yazdı. İlk defa bir kitap herkesin kendi yıldız haritasını nasıl çıkartacağını ve yorumlayabileceğini gösteren temel bilgilerden oluşuyordu. Bu, Astroloji’de yeni bir devrin başladığına işaret eder.

1816

James Wilson, A Complete Dictionary of Astrology’yi yazdı. İlk defa bir kitap herkesin kendi yıldız haritasını nasıl çıkartacağını ve yorumlayabileceğini gösteren temel bilgilerden oluşuyordu. Bu, Astroloji’de yeni bir devrin başladığına işaret eder.

1824

Raphael; aşk, finans ve seyahat üzerine haftalık yorumları içeren bir dergi çıkarttı. Bu dergi, tarihte konusu itibariyle bir ilktir.

1825

Raphael olarak tanınan Robert C. Smith, Manual of Astrology’yi yazdı, efemeris hazırladı ve ilk başarılı Astroloji yayınevini kurdu.

1831

Zadiakel’in (Richard James Morrison) yazdığı The Herald of Astrology, onbinlerce baskısı bulunan ilk çalışma olarak Astroloji’ye olan büyük ilgiyi ispat eder. Alfred J. Pierce aynı rumuzu kullanarak Morrison’ın çalışmalarını devam ettirdi.

1839

The Vox Stellarum, başarılı öngörüleri sayesinde İngiltere’de en popüler almanak oldu.

1844

The British Association for Astral Science kuruldu.

1846

Leverrier Neptün’ü keşfetti.

1860

Eliphas Levi’nin (Alphonse Luis Constant) yazdığı Historie de la Magie (Büyünün Tarihi), zamanının Astroloji bilgilerinin büyük kısmını içerir. Kendisi, 1861’de La Clef des Grands Mystères (Büyük Gizemlerin Anahtarı) kitabını da yazar.

1862

Frances Rolleston, Zodyak’a dair İncil bölümlerini anlattığı Mazzaroth’u yayınlar. Mazzaroth, İbranice’de Zodyak anlamına gelmektedir.

1865

Mark ve Luke Broughton, Amerika’da bir çok Astroloji dergisi çıkardılar. Luke Broughton binlerce Astrolog’a dersler verdi.

1875

Helena Blavatsky, New York’ta, Spiritüel Astroloji’nin gelişmesini destekleyen Teosofi Cemiyeti’ni kurdu.

1880

Richard Garnett, University Magazine’e yazdığı The Soul and the Stars makalesinde, zamanın Astrologlarını, Astroloji’yi bilim olarak kullanmak yerine Kabala ve Büyü’yü tercih etmekle suçladı.

1889

H. Richmond, Chicago’da The Order of the Magi adlı örgütü kurdu ve okült Hristiyan Astrolojisi’ne ağırlık verdi.

1890

William Henry Chaney, Primer of Astrology and American Urania’yı yayınladı. Luke Broughton’dan eğitim alan Chaney, 40 yılını astroloji öğretimine adadı.

Tanınmış İngiliz Astrolog Sepharial (Walter Gorn Old), Okült Astroloji dalında uzmanlaştı ve Blavatsky’nin Teosofi Cemiyeti’nin iç çemberinde yer aldı. Kendisi Kabala’yı çok iyi biliyordu ve Koptik, Asur, Sanskrit ve Çin dillerini konuşabiliyordu. Sonunda, Astroloji’de ezoterik bakış açısını bırakarak pratik form üzerinde çalıştı.

Alan Leo (William Frederick Allen) Astrological Magazine’i yayınladı. Teosofi Cemiyeti’nin bir üyesi olan Aphorel (F.W. Lacey) tarafından finanse edilen dergi, çok popüler ve aydınlatıcı olmuştur. Leo, Cemiyet’in resmi Astroloğu haline gelmiştir. Astroloji’yi ilahi, karmik ve spiritüel ana hatları içerisinde tanımlar.

1890

Alan Leo, yıldız haritalarının yorumlanmasını iş sahası haline getirdi ve Astrologlardan bir “öngörü ekibi” oluşturdu.

1892

Karl Anderson, kendisinden önce gelen astrologlara nazaran Astrolojik konulara ve İncil’e dayanan referanslara daha hakim, geniş kapsamlı Astrology of the Old Testament’i yazdı. Kitabın büyük kısmı Hristiyan, Mısır, İbrani ve Sanskrit numerolojileri, sembolleri, Masonlar ve Gülhaç Kardeşliği’nin fikirleri üzerinedir.

1895

Karl Brandler Pracht, bir Astroloji topluluğu oluşturdu ve Almanya’nın en önemli Astroloji yayını olan Astrologische Rundshau’yu kurdu. Astroloji’nin Almanya’da bu şekilde yenilenmesi, Helena Blavatsky’nin etkisiyle olmuştur.

Alan Leo, Astrological Magazine ismini Modern Astrology olarak değiştirdi.

1897

Old Moore's Almanac 500.000 sattı.

1898

Sepharial’ın New Manual of Astrology kitabı yayınlandı.

Joseph G.Dalton, American Ephemeris’i yayınladı. Boston’ın yerleşimindeki Astrolojik faktörlerle ilgilendi.

Luke Broughton, Elements of Astrology’yi yayınlattı.

1899

Evangeline Adams, New York’un gözde otellerinden birine yerleşti ve geleceğin zengin ve fakirlerinin Astroloji haritalarını çıkarttı. İsabetli öngörüleri sayesinde ün sahibi oldu.  
http://www.astrologyanalyst.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...