Kafes Eylem Planı'nı davasının tutksuz sanığı Güney Deniz Saha Komutanlığı'nda görevli Kurmay Albay Levent Gülmen ile ilgili yeniden yakalama kararı verildi.

Karar üzerine Foça Cumhuriyet Meydanı'ndaki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılan Kurmay Albay Levent Gülmen, askeri inzibat tarafından gözaltına alındı.

Sağlık muayenesinin ardından Foça Merkez Komutanlığı'na götürülen Gülmen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden gelen ''dava ile ilgili tahliye olduğu'' yazısı üzerine serbest bırakıldı.

'YANLIŞLIKLA GÖZALTINA ALINDI'
Kurmay Albay Levent Gülmen'in avukatı Murat Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müvekkilinin gözaltına alınması üzerine İstanbul Adliyesi ile bağlantı kurduklarını belirtti. Ergün, ''adli ve bürokratik bir hata sonucu'' olayın yaşandığını, konunun Foça Adliyesi'ne bildirilmesi üzerine ''yakalama kararının'' kaldırıldığını ve Gülmen'in serbest bırakıldığını söyledi.


Kıdemli Albay Levent Gülmen, ''Silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak Kafes Eylem Planı'nı hayata geçirmek üzere faaliyet yürüten yasadışı örgütlenmenin üyesi olmak'' suçlamasıyla tutuklanmıştı. Gülmen, 5 Temmuz 2010'da tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.