AB Bakanı Ali Haydar Konca: 1915'de bir katliam yapıldı

Hükümette AB Bakanlığı görevi üstlenen HDP'li Ali Haydar Konca, 1915 Olayları ile Suriye ve Irak tezkeresi hakkında açıklamalarda bulundu. "1915'de bir katliam yapıldığı çok net" diyen Bakan Konca, tezkereye hayır oyu vereceklerini de söyledi.

Haberler - NTV Haber 01.09.2015 - 02:06

AB Bakanı Ali Haydar Konca: 1915'de bir katliam yapıldı

Seçim Hükümeti’nde Avrupa Birliği Bakanlığı görevini üstlenen HDP'li Ali Haydar Konca, 1915 Olayları’na ilişkin, "Sözde özde farketmiyor ama bir katliam yapıldığı çok açık ve nettir" şeklinde açıklama yaptı.

Konca, "Avrupa Birliği'nde gündeme gelmesi muhtemel Ermeni Soykırım tasarılarına karşı tavrınız ne olacak?" sorusuna "Onu herkes de kabul ediyor kabul etmeyen de yoktur. Asıl olan onun tanımlanma noktasında farketmektedir. Onu da partimizde tartışıp konuşup görüşümüzü netleştireceğiz" diye cevap verdi.

Konca, Suriye ve Irak tezkeresine karşı olduklarını da bir kez daha tekrarlayarak "İlke ve programımıza aykırı olan hiçbir şeyin altına imza atmayacağız. Hükümet, bir koalisyon hükümeti değildir. Bu zorunlu sorumluluk yüklenme hükümetidir, geçici bir hükümettir. Önümüze gelecek her tür talepte Suriye tezkeresi de dahil kendi programımız ve ilkelerimiz neyi emrediyorsa onu yapacağız. Bizim imzamız ve oyumuz olamayacaktır Suriye tezkeresinde."

Sayfa Yükleniyor...