1999 depreminde hasar gören 241 binanın yıkımı için son 1 ay

Gölcük'te17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen deprem sırasında Avcılar’da orta hasarlı olduğu belirlenen 281 binanın güçlendirilmesi veya yıktırılması için tanınan sürenin sonuna yaklaşıldı. Önümüzdeki ayın sonuna kadar kalan 241 binanın güçlendirilmesi veya boşaltılarak yıktırılması gerektiği hatırlatıldı.

DHA 07.11.2020 - 10:44

1999 depreminde hasar gören 241 binanın yıkımı için son 1 ay

Gölcük depremi sırasında orta hasar gördükleri belirlenen 281 binanın durumu 21 yıl sonra yeniden gündeme geldi.

Geçen yıl Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya imzası ile geçen Mart ayında  AFAD İl Müdürlüğü aracılığıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na,  39 ilçe kaymakamlığı ile belediye başkanlığına ayrıca gereği yapılması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı’na ‘1999 Marmara Depremi Orta Hasarlı Yapılar’ konulu yazı göndermişti.

Yazıda, İstanbul’da güçlendirme kredisi kullanan ve dosyaları müdürlükte mevcut olan veya hiç başvurusu bulunmayan ve halen orta hasarlı görülen binalara ait güçlendirme ruhsatı, proje vb. belgelerinin incelenmesi, güçlendirilmiş ve yapı kullanma izni olanların tespit edilmesi istenmişti.

Dosyalar tekrar incelenirken, 1999 Gölcük Depremi'nde Avcılar'da orta hasarlı olduğu tespit edilen bina sayısının 281 olduğu görüldü. Bina sakinlerine tebligat yapılırken, güçlendirme çalışması için tanınan 3 aylık sürenin yetersiz olduğu göz önüne alınarak bu süre ikinci kez 3 ay uzatıldı.

Bu binalarda en geç önümüzdeki Aralık ayının sonuna kadar güçlendirme çalışmalarının veya kentsel dönüşüm başvurularının yapılması gerektiği halde sadece çok küçük bölümünün işlem için Avcılar Belediyesi’ne gittiği belirtildi.

Bakanlığın süreyi uzatmaması halinde binaların boşaltılarak yıkılması için harekete geçileceği kaydedildi.

1 AY İÇİNDE GÜÇLENDİRİLDİĞİ KANITLANAMAYAN 241 BİNA YIKTIRILACAK

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli 1999 Depremi’nin Avcılar’da hasar ve yıkıma neden olduğunu, orta hasarlı 350 bina orta hasarlı binanın günümüze kadar geldiğini belirterek, şöyle dedi:

 “Bugün itibariyle yıkılması veya usulüne uygun güçlendirilmesi gereken 245 orta hasarlı bina var. AFAD’ın bunların 3 ay içerisinde usulüne uygun güçlendirilmesi, tahliye ve yıktırılması konusunda gönderdiği yazılar bina sahiplerine tebliğ edilmişti. Pandemi nedeniyle 3 aylık ek süre tanınmıştı. Bu ek süre önümüzdeki ayın ortalarında doluyor. Vatandaşlarımız binalarının usulüne uygun güçlendirecek, güvenli yapı olduğunu kanıtlayacak veya maalesef yıkmak zorunda kalacağız. Yıkmak yaşam kurtarmak anlamına geliyor. Yaşam kurtarmak için yıkacağız. Gelen son yazıda 4 tanesinin ağır hasarlı olduğu belirtiliyor. 3’ünün yıkımına başlandı. Son 4 bina ile 241’e kadar iniyoruz. Bu sayıyı sıfırlamak için gece gündüz çalışıyoruz.”

HASARLI BİNAYA TAHLİYE KARARI

Sayfa Yükleniyor...