2.5 gün sonra 3 mucize

Van’daki 7,2 büyüklüğündeki depremden yaklaşık 2.5 gün sonra üç kişi enkazdan canlı olarak kurtarıldı. Kalbi duran Gözde öğretmen, ekiplerin müdahalesi sonucu yeniden hayata döndü.

26.10.2011 - 06:10

2.5 gün sonra 3 mucize

7,2 büyüklüğündeki depremin üzerinden saatler geçmesine rağmen mucize haberleri gelmeye devam ediyor.


Erciş ilçesindeki Aydınlar Apartmanı’nın enkazında gece süren arama kurtarma çalışmaları sonucunda 18 yaşındaki Eyüp Erdem'e ulaşıldı. Ekipler uzun saatler süren çalışmalar sonucu Erdem'i bulunduğu yerden yaralı olarak çıkarmayı başardı.

61 saat sonra gün ışığına kavuşan Eyüp Erdem, buradaki ilk müdahalenin ardından ambulansla ilçede oluşturulan Sahra Hastanesi'ne kaldırıldı.

Deprem anından bu yana enkazın başından ayrılmayan baba Salih Erdem, oğlunun Makine bölümünde yüksek okul eğitimi gördüğünü, yaklaşık 1 ay önce yaşadıkları Muş'un Malazgirt ilçesinden Erciş'e geldiğini söyledi.

Salih Erdem, oğlunun arkadaşlarıyla beraber kiraladıkları bu evde yaşadığını anlattı.

Enkazdan çıkarılırken bilincinin açık olduğu görülen üniversite öğrencisi Eyüp Erdem'in, kurtarma çalışmaları sırasında bulunduğu yerden ekiplerle konuştuğu duyuldu.

EKİPLERDEN SU İSTEDİ
Güzel bir haber de 5 katlı Emre Apartmanı’nın enkazında kalan öğretmen Sediye Erdem’den geldi. Kurtarma ekipleri, saat 05.45 sıralarında Sediye öğretmene ulaştı.

65 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan Sediye Erdem hastaneye getirildi. Sediye öğretmen sedye üzerindeyken görevlilerden su istedi.

Babası Hidayet Acıhan, diğer kızı Sabriye ile hastaneye gelerek görevlilerden öğretmen kızının sağlığının iyi olduğu haberleri alınca büyük sevinç yaşadı.

'EŞİN ÖLMEDİ'
Hastanade görevli doktorlar tarafından müdahale edilen Sediye öğretmen, enkazda bulunan eşi için endişelendi.

Sediye öğretmenin ablası Sabriye Acıhan, "Eşin ölmedi, onu kurtarmak için ekipler çalışıyor" diyerek teselli etmeye çalıştı.

GÖZDE ÖĞRETMENİN DİRENİŞİ
Altıntaş apartmanının enkazında çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, saat 08.00 sıralarında 27 yaşındaki öğretmen Gözde Bahar'a da ulaştı.

Ekipler, Gözde Bahar'ı depremden 67 saat sonra enkaz altından çıkarmayı başardı. İlk müdahalenin ardından Gözde Bahar, hastaneye kaldırıldı kaldırıldı.

Solunum sıkıntısı çeken ve kalbi yolda duran Gözde Bahar, hastanede yapılan müdahaleyle hayata döndürüldü. Gözde Bahar, daha sonra ambulans helikopterle Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

5 Eylül’de İngilizce öğretmeni olarak ilçede göreve başladığı öğrenilen Gözde Bahar'ın, daha önce Doğubayazıt da sözleşmeli öğretmen olarak görev yaptığı kısa süre önce de kadrolu öğretmen olarak Erciş'te atandığı öğrenildi.

Kızının enkaz altından çıkarılışını gözyaşları içinde izleyen anne Şüküfe Çamoğlu, kızının bir arkadaşıyla çöken binada yaşadığını, arkadaşının deprem sırasında evde olmadığını anlattı.

Gözde Bahar'ı hastanede yalnız bırakmayan nişanlısı Hasan Gürcan da, 10 Temmuz’da nişanlandıklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...