Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek üzere saat 15.30'da bakanlık binasına geldi.

İlişkili Haberler


Ricciardone'nin, Dışişleri Bakanlığı'na girişinde elindeki mavi dosya dikkat çekti.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun görüşmesi yaklaşık 2.5 saat sürdü.

Görüşmede ağırlıklı olarak terörle mücadele ve bu konuda Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği gündeme geldi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre görüşmede, Ricciardone'nin basına yansıyan son açıklamalarından duyulan rahatsızlık da dile getirildi.

ABD Büyükelçisi'ne gerekli uyarının yapıldığını, bir büyükelçinin bu tür ifadelerde bulunmasının kabul edilemez olduğunun söylendiğini ve bunun bir daha tekrarlanmamasının beklendiğinin vurgulandığını öğrenildi.

ÜZÜNTÜSÜNÜ BİLDİRDİ
Öte yandan görüşmeden önce Ricciardone'nin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

Ricciardone, mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Türk medyasında yer alan açıklamalarımın olumsuz tepkinizi çekmesine üzüldüm. Niyetim bu değildi. Ekte bana yöneltilen soru ve yanıtların yer aldığı yazılı metni gönderiyorum. Basın mensuplarına söylediğim her sözün, ABD ve Türkiye arasındaki ortaklığa duyduğum saygıyı yansıttığını; dayanışma ve dostluğu ifade ettiğini göreceğinizi umuyorum."

'BÜYÜKELÇİ HADDİNİ BİLMELİ'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Ricciardone'nin bu açıklamalarına dün sert tepki göstermiş, ''Sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş" ifadesinin kullanmıştı.

Ricciardone'yi kendi sınırları ve hudutları içinde kalmaya davet eden Çelik, ''Bunu hoş karşılamadığımızı, kınadığımızı, ayıpladığımızı ifade ediyorum. Bir kez daha söylüyorum sayın büyükelçi haddini bilmelidir'' demişti.

BOZDAĞ DA TEPKİ GÖSTERDİ
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, süren bazı davalarla ilgili açıklamalarına ilişkin ''Fevkalade yanlış, göreviyle bağdaşmayan açıklama olarak görüyorum. Umarım tekrar etmez'' dedi.

Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Büyükelçi'nin yaptığı açıklamalar, göreviyle bağdaşmayan açıklamalardır. Büyükelçi kendi işlerine bakarsa daha isabetli ve ülkesi için daha yararlı bir iş yapmış olur. Büyükelçiler, kendi işlerine bakmalı, kendi işlerini iyi yapmalı. Türkiye'nin yargısına, içişlerine ilişkin müdahale anlamına taşıyan değerlendirmelerden uzak durmalıdır. Fevkalade yanlış, göreviyle bağdaşmayan açıklama olarak görüyorum. Umarım tekrar etmez.''

KONU MUHALEFETİN DE GÜNDEMİNDE
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Büyükelçi'nin sözlerinin bu ülkenin iyi yönetilemediği anlamına geldiğini söylerken; MHP'li Oktay Vural da, AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in "Büyükelçi haddini bilmeli" sözlerini hatırlatarak "Madem öyle haddini bildirsinler, lafla peynir gemisi yürümez" dedi.

RICCIARDONE NE DEMİŞTİ?
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone önceki gün Türk yargı sistemini eleştirmişti.

Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone, Türkiye'deki uzun tutukluluk sürelerini eleştirerek, "Askeri yetkililer terörist diye hapse kondu. Eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı demir parmaklıklar arkasında" demişti.

Ricciardone, "ABD ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna anlam vermesi zor olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

'ACEMİ BÜYÜKELÇİ'
ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone'nin Türkiye'de göreve başladığında da benzer açıklamaları olmuş ve Başbakan Erdoğan kendisini 'acemi büyükelçi' diye nitelendirmişti.