HSYK'dan 2 bin 847 hakim ve savcıya ihraç

HSYK Genel Kurulu, FETÖ soruşturması kapsamında geçici olarak görevden uzaklaştırılan 2 bin 847 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti. Savcı Ferhat Sarıkaya ve Eski HSYK 1. Daire Başkanı Okur açığa alındı.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.08.2016 - 15:17 | Son Güncelleme : 24.08.2016 - 17:22

HSYK'dan 2 bin 847 hakim ve savcıya ihraç

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) yeni ihraç dalgası oldu.

HSYK Genel Kurulu, FETÖ soruşturması kapsamında geçici olarak görevden uzaklaştırılan 2 bin 847 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti.

İhraç kararı, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 69. maddesinin son fıkrasına göre alındı. Kanun'un 69. maddesi, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmünü içeriyor.

KRİTİK İSİMLER AÇIĞA ALINDI

HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, savcı Ferhat Sarıkaya'nın açığa alındığını belirtti.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada ifade veren ve itiraflarda bulunan Savcı Ferhat Sarıkaya hakkında HSYK soruşturma başlatmıştı.

Açığa alınanlar arasında eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, eski HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer, Mustafa Bilgili, Eski Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz, eski HSYK üyesi Ahmet Kaya, Mustafa Başer, Metin Özçelik, Teoman Gökçe de bulunuyor.

Darbe girişimi sonrası ilk etapta 3 binden fazla hakim ve savcı ihraç edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...