2 bin TL maaşla yalı ve Ferrari almış

Kayseri Şeker Fabrikası'na yapılan operasyonda gözaltına alınan Başkan Vedat Ali Özışık şirkete kendi akrabalarını aldı, makam otosu olarak kendisine Ferrari, oğluna BMW çekti. Sevgilisini maaşa bağlayan başkan, özel şoför de tahsis etmiş.

Bir süredir devam eden yolsuzluk soruşturmasında dün düğmeye basılmış ve Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla 5 ayrı ilde Kayseri Şeker Fabrikası'na yönelik operasyon yapılmıştı.

80 bin çiftinin ortak olduğu, Türkiye’nin en büyük şeker fabrikalarından Kayseri Şeker, polis baskınıyla sarsıldı.

Gözaltına alınanlar arasında dikkat çeken isimler ise Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık ile oğlu Burhan Özışık'tı.

Operasyonun ayrıntıları bugün gazetelere yansıdı. Vatan gazetesinin haberine göre, devlete ait şeker fabrikası 7 yıl önce Pancar Ekicileri Kooperatifi'ne devredildi. Kooperatif Başkanı Özışık, Kayseri Şeker Fabrikası'nın başına geçti ve hızlı yükseliş başladı.

7 yıldır başkanlık yapan Özışık, bu süreçte hem Sanayi Bakanlığı hem de Tarım Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlendi. Bu denetimler sonucunda ise raporlar hazırlandı.

Özışık ile ilgili iddalar öncelikle yakınlarını işe almasıyla ilgili. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bakanlığı müfettişleri yaptıkları incelemede Özışık’ın 81 yakınını işe aldığı tespit edildi.

Bakanlık müfettişleri tarafından hazırlanan yaklaşık 300 sayfalık raporda Özışık’ın çok lüks bir hayat sürdüğü, 2 bin TL geliri olmasına karşın Mercedes S 500 araç sahibi olduğu, oğlu Burhan’ın ise BMW X6 aracı olduğu ifade edildi. Bu raporda Özışık’ın, ünlü mimar Ahmet Vefik Alp’in İstanbul Boğaz’ındaki yalısını şirket adına kiraladağı ve bunu ofis olarak kullandığı da belirtildi.

Hazırlanan raporda Özışık’la birlikte yöneticilerin birçok kez yurt dışı seyahatlere gittiği ve buralarda yaptığı alışverişleri dahi şirkete fatura ettirdiği tespit edildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin raporlarına da giren seyehatlerin şirkete yıllık faturası milyonlarca Euro'yu bulduğu ifade edildi.

Maaşı 2 bin TL civarında olan Özışık’ın yılda iki kez gittiği ve bir hafta süren Dubai gezisinin faturası da 70 bin euro olarak kayıtlara geçmiş. Şirketin yıllık otel harcamaları ise 10 milyon TL’yi buluyor.

Raporlara göre Özışık'ın Ferrari'si de bulunuyor. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin sahibi olduğu şirketler arasında Panpet Petrol ve Nakliye şirketi, Pandoğa-Seramis Sebze Serası, İncesu Gebe Düve Üretim Tesisi, Gaziantep Bisküvi- Çikolata ve Gaziantep Sentetik Ambalaj Fabrikası yer alıyor.

Yapılan incelemelerde dikkat çeken başka bir konu ise avukat Olcayto Özhan’a yapılan ödemeler oldu. Kayseri Şeker, Olcayto Özhan’a 2003’de başlayan arazi ihtilafı davasını verdi. 4 yıl süren duruşmalardan sonra 2007’de kazandı. Davanın karşılığında Özhan’a 1 milyon 760 bin liralık vekalet ücreti ödendi. Bu ödemeden sonra Kayseri Şeker’in Yönetim Kurulu tekrar ikinci bir karar alarak Özhan’a yeni bir ödeme yapma kararı aldı. Bu ikinci ödemenin rakamı ise 25 milyon oldu. böylece Özhan’a toplamda 26 milyon 760 bin TL ödendi. Özhan daha önce kamuoyunun gündemine Albay Cemal Temizöz’ün davasını üstlenmesiyle gelmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...