2 haftada 6 kilo vermek zararlı mı?

Sibel Can'ın 16 yaşındaki kızı Melisa, Bodrum'un Gümüşlük beldesindeki bir zayıflama kampında, kendisi için hazırlanan özel programla 2 haftada 6 kilo vermesi tartışma yarattı.

Haberler 27.07.2010 - 11:34

2 haftada 6 kilo vermek zararlı mı?

Tıp dünyası ikiye bölündü... Bazı uzmanlar 6 kilonun büyüme çağındaki bir çocuk için sağlıklı olmadığını düşünürken, diğerleri bunun endişe edilecek miktarda bir kayıp olmadığını savundu.

Zayıflama kamplarına şiddetle karşı çıkan beslenme uzmanları da, çocuğun ve ailenin seçiminin önemini vurgulayan doktorlarla ters düştü.

Gazeteport'ta yer alan haberde; uzmanlar şöyle konuştu:

GELİŞMEKTE OLAN BİRİ İÇİN SAKINCALI
Prof. Dr. Ziya Mocan:
"Haftada ortalama 3 kilo vermek bu yaştaki birisi için çok fazla. Gelişmekte olan bir gencin haftada 1 kilodan fazla vermesi sakıncalıdır. Ayrıca kiloyu kaybetme şekli de çok önemlidir. Çünkü büyümekte olan çocukların temel besin maddelerini kesinlikle almaları gerekir."

ZAYIFLAMA KAMPLARI SAĞLIKLI DEĞİL
Dr. Esin Göksu Şeker:
"2 haftada 6 kilo çok ciddi bir kilo kaybı. Kilo kaybı yağ yakarak olmalıdır, kas değil. İnsanların midesi boşaltılıp onlara semizotu suyu içiriliyor. Bunlar çok yanlış şeylerdir. Büyümekte olan bir kimsenin karbohidrat, kalsiyum, vitamin ve mineral gibi besinleri alması gerekiyor. Genelde kısa yoldan kilo kaybetmek isteyenlerin gittiği, zayıflama kampı adı verilen yerlerde sağlıklı uygulamalar yapıldığı pek söylenemez."

BU KAMPLARI ÖNERMİYORUZ ÇÜNKÜ...
Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz:
"Çocukluk çağındaki hastalara bu tür zayıflama kamplarını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu kamplarda, çocuklara aynen diyabet kamplarında olduğu gibi neler yemeleri gerekir ya da hareketleri nasıl olmalı gibi bir tarza alıştırmak lazım. 15 günde 6 kilo vermek sağlıklı değil."

BU DURUM İLERİ YAŞLARDA AŞAĞILIK KOMPLEKSİNE NEDEN OLUYOR
Dr. Ayça Kaya:
"Özellikle çocukluk yaş grubunda diyet ve rejim kelimesini çok sevmiyoruz. Vücut algısında problem oluyor. Kendini beğenmemeye başlıyor. Özgüvenini kaybediyor. Hayatı boyunca güzelliği ve çirkinliği kiloya bağlıyor. Bu da ileri ki hayatında aşağılık kompleksine neden oluyor. Bu yaştaki bir çocuğun diyet yapmasını kesinlikle istemeyiz. Ben zayıflama kampına gönderilmesini etik bulmuyorum."

EĞER BU KİLO KONTROLLÜ VERİLDİYSE FAZLA DEĞİL
Prof. Dr. Hacer Nermin Çelen:
"İki haftada 6 kilo vermek, eğer kontrollü yapıldıysa çok fazla değildir. Eğer 16 kilo vermiş olsaydı problem olabilirdi."


Sayfa Yükleniyor...