Muş’un Bulanık ilçesinde DTP’nin kapatılmasını protesto etmek için düzenlenen gösteriye açılan ateş sonucu ölen iki kişinin cenazesi sırasında olaylar çıktı. Bir grup, saldırıyı yapan esnafın evini taşladı.

Bulanık ilçesinde gerçekleştirilen gösteride Turan Bilen isimli bir esnafın kalaşnikofla açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 49 yaşındaki Kemal Aycan’ın cenazesi, gece Yoncalı beldesinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Cenaze törenine, Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy ve Aycan'ın yakınları ile vatandaşlar katıldı.

ZANLININ EVİ TAŞLANDI
Saldırıda yaşamını yitiren 19 yaşındaki Nejmi Oral'ın cenazesi ise Şavşet Mahallesi'nde bulunan mezarlıkta düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Törene Oral'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra kapatılan DTP'nin Muş milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman, DTP İl Başkanı Nimet Sezgin, Bulanık Belediye Başkanı Ziya Akkaya, Malazgirt Belediye Başkanı Nuri Balcı katıldı.

Mezarlığa basın mensuplarının girmesine izin verilmedi. Bazı kişilerin basın mensuplarına tepki gösterdiği gözlendi.

Bu arada, cenaze töreninin ardından bir grup, saldırıyı gerçekleştiren Turan Bilen’in evini taşladı.

Bunun üzerine polis, grubu biber gazı ve tazyikli suyla dağıttı. Söz konusu gruptan bazı kişilerin de polis araçlarına taşlarla saldırdığı görüldü.

Olaydan bir süre sonra belediye meydanının önünde toplanan bir grup da kapatılan DTP ve terör örgütü PKK lehine slogan atmaya başladı.

Grubun bir kısmı bölgeden ayrılırken gruptan bazı kişiler bölgedeki bekleyişlerini ve protestolarını sürdürdü.