"2 milyon ağaç için"

"2 milyon ağaç için, 2 milyon İstanbullu" adıyla biraraya gelenler 2 Ekim'de ilginç bir eylem yapacaklar...

Haberler 17.08.2010 - 09:08

"2 milyon ağaç için 2 milyon İstanbullu" adlı girişim şu açıklamayı yapıyor:
3. köprü projesi hayata geçerse İstanbul'un 2 milyon ağacı kesilecek. Bu projeyi durdurabilir ve 2 milyon ağacı kurtarabiliriz!

3. köprü projesini durdurmak ve 2 milyon ağacı kurtarmak için 2 Ekim'de, 21.00′da, ellerimizde mumlarla, bize en yakın sahilde 1 saat bekleyeceğiz.

Bekleyeceğiz ki Ankara'dakiler İstanbul'un sahipsiz olmadığını anlasın, bu gereksiz katliam projesi dursun.

Gelin bu büyük insan zincirine katılın; ailenizi, arkadaşlarınızı, komşularınızı çağırın… 2 milyon İstanbullu olalım, İstanbul'un her bir ağacını bire bir savunalım!

Orman Bakanlığı için hazırlanan resmî bir rapora göre 3. köprü projesi kapsamında İstanbul'da kesilen ve kesilecek toplam ağaç sayısı 2,5 milyonun üzerinde. Kesilmeyi bekleyen ağaç sayısı 1,6 milyon. Yok olacak toplam ormanlık alan 16 milyon metrekare. Bu bir katliam. Bu bir cinayet.

Hiç kimsenin istemediği, mimarların, mühendislerin, şehir planlamacılarının, ulaşım uzmanlarının ve diğer bilim insanlarının "hiçbir şey için çözüm değil" dediği, trafiği azaltmayacağı, bilakis artıracağı istatistiklerle kanıtlanan 3. köprü projesi için katledilmeyi bekleyen milyonlarca ağaç.

Kökleriyle Toprak Ana'ya bağlı olmasalar kaçıp gidecekler. Ağızları olsa çığlık atıp yardım isteyecekler. Elleri olsa onları kesmeye gelenleri engelleyecekler… Ama bunların hiçbiri yok.

Öylece sonlarını bekliyorlar.

İstanbul'un 2 milyon ağacına ancak biz yardım edebiliriz. Onları katliamdan biz koruyabiliriz.

İstanbul'un 2 milyon ağacını KURTARABİLİRİZ!


Sayfa Yükleniyor...