"2 milyon İstanbullu" toplanıyor

İstanbul Boğazı’nda yapılması planlanan 3. Köprü’ye karşı çıkmak ve kesilecek olan 2 milyon ağacı savunmak için “2 Milyon İstanbullu”, 6 Kasım’da Galata Köprüsü’nde buluşacak.

Haberler 21.10.2010 - 11:02

"2 milyon İstanbullu" toplanıyor

Yeşiller Partisi’nin öncülüğünde yirmiden fazla semt derneği, meslek odası ve STK, geçtiğimiz günlerde bu konuda ortak bir eylem yapmıştı.

“2 Milyon İstanbullu” adı altında yapılan eyleme bir yenisi daha eklenecek. 6 Kasım akşamında İstanbul Galata Köprüsü’nde saat 20.00'de bir eylem daha yapılacak. Aynı eylem bundan böyle her ayın ilk cumartesi akşamı kentin farklı bir noktasında gerçekleşecek.

2 Ekim’de gerçekleşen ilk eylem ile İstanbulluların dikkatini 3. Köprü için kesilecek 2 milyon ağaca çektiklerini belirten 2 milyon İstanbullu kampanyasının koordinatörü Yunus Muluk, bundan sonra gündeme önce İstanbul’un ulaşım sorununu, daha sonra da uygulanan yanlış kentleşme politikalarını taşıyacaklarını söyledi. Öncelikli hedeflerinin İstanbulluların kentleri ile ilgili kararlara katılmalarını sağlamak olacağını dile getirdi. 3. Köprü gibi İstanbul’un ulaşım sorununa hiçbir faydası olmayacağı aşikar olan bir projeyi durdurmanın ancak kentlilerin kararlı bir direnişiyle mümkün olacağını belirten Muluk bütün İstanbulluları 6 Kasım akşamı Galata Köprüsü’ne gelerek 2 Milyon İstanbullu’dan biri olmaya davet etti.

“Birçok kuruluş 6 Kasım akşamı için yine kendi tarzlarını yansıtacak eylemler hazırlıyor. Bir çok sanatçı da Galata Köprüsü’ne sürprizlerle gelecekler. 2 Ekim eylemi için temas kuramadığımız semt derneklerini ve girişimleri de sürece katmaya çalışıyoruz.” diyen kampanya koordinatörü Yunus Muluk  İstanbullulara yine sivil, şenlikli ve protest bir eylem vaad etti.

Sayfa Yükleniyor...