41. SİYAD Türk Sineması Ödülleri Töreni, 22 Şubat Pazar akşamı saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Salonu’nda gerçekleştirilecek. Törenin ardından gerçekleştirilecek galada Courtney Hunt’ın yazıp yönettiği Donmuş Irmak (Frozen River) gösterilecek.

Bir Film’in katkılarıyla gösterilen Donmuş Irmak (Frozen River), Amerika - Kanada sınırına yakın bir bölgede yaşayan ve yasadışı yollardan göçmen taşıyarak hayatlarını kazanan iki kadının hikâyesini anlatıyor. Sınırı belirleyen ve kışın tamamen donan St. Lawrence nehrini, göçmenlerle birlikte her geçişlerinde “Bu sefer son” diyen Ray ve Lila kendilerini yeni bir sefer yaparken bulmaya devam ederler.

2008’in en çok ilgi toplayan filmlerinden biri olan “Donmuş Irmak”, Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı, New York Eleştirmenler Birliği’nin “En İyi İlk Film” ödülüne layık görüldü ve Amerikan Film Enstitüsü’nün belirlediği “2008’in En İyi 10 Filmi” arasında yer aldı. Oscar’larda ise “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Özgün Senaryo” dallarında ödüle layık gösterildi.

41. SİYAD Türk Sineması Ödülleri töreni 22 Şubat Pazar akşamı saat 20.00’de Cemal Reşit Rey salonunda gerçekleştirilecek. “Donmuş Irmak” ise ödül töreninin hemen ardından gösterilecek.

KÜNYE

Dağıtım: Tiglon Film

İthalat: Bir Film

Süre: 97 dk.

Yönetmen: Courtney Hunt

Senaryo: Courtney Hunt

Oyuncular: Melissa Leo, Misty Upham, Michael O’Keefe, Mark Boone Junior, Charlie McDermott

Ülkesi: ABD

Yıl: 2008

Süre: 97’

Yapım: Cohen Media Group, Frozen River Pictures, Harwood Hunt Productions, Off Hollywood Pictures

Yapımcı: Chip Hourihan, Heather Rae

Görüntü: Reed Morano

Kurgu: Kate Williams

Müzik: Peter Golub, Shahzad Ismaily

İnternet Sitesi: www.sonyclassics.com/frozenriver

Fragman: http://www.sonyclassics.com/frozenriver/trailer.html