Nuh Mahallesi’nde önceki gün düğün yapılan alanın yakınından geçen araçlarının taşlı saldırıya uğraması üzerine, polis de gaz bombasıyla karşılık verdi.

İddiaya göre polisin kullandığı gaz bombalarından birinin yakın mesafede bulunan 2 yaşındaki Elif Güngen’in kafasına isabet etmesi sonucu, küçük kız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Silopi’deki ilk müdahaleden sonra Elif Güngen, ambulansla Batman Medikal Park Hastanesi’ne sevk edildi. Minik Elif’in burada çekilen tomografisinde kafatasının arka kemiğinde kırık olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Müdahale sırasında Elif’i yerden kaldırmak isteyen 20 yaşındaki Mervan Demirtaş’ın ayağına da yakın mesafeden bir gaz bombasının isabet ettiği belirtildi.

Radikal'in haberine göre, olayı duyan Silopi Belediye Başkanı BDP’li Emin Toğurlu, BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış ile il ve ilçe belediye meclis üyelerinin yanı sıra kalabalık bir grup hastaneye geldi. Vatandaşların hastanedeki bekleyişi sırasında polis, muhtemel bir olayın çıkmaması için hastane çevresinde geniş önlem aldı.

Minik Elif’in Batman’a gönderilmesinin ardından hastane bahçesinde kısa bir konuşma yapan Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, Silopi halkının ve çocuklarının artık dışarıda rahat bir nefes alamayacak hale geldiğini söyledi:

“Artık yeter diyoruz. 2 yaşındaki Güngen’in kafatasının arkasında çatlak var. Hiçbir suçu olmayan masum çocuğun bu hale gelmesine neden olan kişiler hakkında hiçbir işlem yapılmadı, yapıldığı da görülmemiştir. Ve bize kalkıp ’gerekirse daha fazla gaz bombası atarız’ diyorlar. Yetkilileri artık duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi. BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış da son 7-8 ayda Şırnak’ın ’gaz cumhuriyeti’ne dönüştüğünü söyledi.

Elif Güngen’in amcasının oğlu Halil Güngen ise 8 aydır polisin Nuh Mahallesi’nde nöbet tuttuğunu söyledi. Güngen, “Ne dışarı çıkabiliyoruz, ne de alışveriş yapabiliyoruz. Bugün de Elif’i başından yaraladılar. Bunu her kim yaptıysa hesabını vermek zorundadır. 2 yaşındaki çocuğa gaz bombası atılır mı?” diye tepki gösterdi.

MÜFETTİŞ ATANDI
İçişleri Bakanlığı, konuyla ilgili olarak 2 müfettiş görevlendirildi.