20 dakikalık yağmur Ankara'yı felç etti

Ankara'da 20 dakika etkili olan yaz yağmuru sellere neden oldu. Trafik kilitlenirken, birçok alt geçit sulara gömüldü. Balgat’taki bir geçitte 5-6 araç mahsur kaldı. Başkan Melih Gökçek "Bunu hiçbir altyapı kaldırmaz" dedi.

ntv.com.tr 16.06.2011 - 00:00

20 dakikalık yağmur Ankara'yı felç etti

ANKARA - Başkentliler yaz ayında dolu sürpriziyle karşılaştı. Ardından başlayan sağanak yağmur ise günlük yaşamı felç etti.

20 dakika boyunca etkili olan yağış nedeniyle birçok alt geçit ve yol sular altında kaldı.

Balgat semti Çetin Emeç Bulvarı'nda bulunan “70 Gün Alt Geçidi” adeta dereye döndü.

7-8 metrelik geçitte aralarında tüpgaz taşıyan bir kamyonetin de bulunduğu 5-6 araç sulara gömüldü. Araçlarda bulunan vatandaşlar, kendi imkanlarıyla çıkmayı başardı.

70 günde tamamlandığı için “70 Gün Alt Geçidi” adını alan geçidde, çökme tehlikesi de meydana geldi.

Alt geçide dolan suyun tahliyesi akşam saatlerine kadar sürdü. Geçitte kalan üçüncü araç da çıkarılırken, suyun içinde kalan tüp kamyonunun sürücüsünün, mahsur kalanları görünce aracıyla suya girdiği, mahsur kalan vatandaşların, tüp kamyonuna çıkıp kurtuldukları öğrenildi.

KARAYOLUNDA MAHSUR KALDILAR
Aşırı yağışlar nedeniyle Konya ve Eskişehir yolunda trafikte uzun kuyruklar oluştu. Konya yolundaki alt geçidi su basması nedeniyle trafik tek şeritten sağlandı.

Trafik ekipleri, selin olduğu bölgelerde araçları farklı güzergahlara yönlendirildi. Bazı araçların yolda kaldığı Konya yolunda küçük çapta maddi hasarlı trafik kazaları da meydana geldi.

Ekipler, rögar kapaklarını temizleyerek sel sularının akması için çalıştı.

Bu arada, bazı evlerin çatıları, dolu yağışı nedeniyle beyaza büründü.

GÖKÇEK: HİÇBİR ALTYAPI DAYANMAZ
Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediyesi, su baskınları nedeniyle yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Melih Gökçek, başkentte metrekareye 50 kilogram yağış düştüğünü, öğle saatlerinden bu yana ortaya çıkan yağış ve doluyu ''doğal afet'' olarak nitelediğini söyledi.

Rögarların dolu nedeniyle tıkandığını ifade eden Gökçek, ''Yaşanan olaylar normal bir yağış değil, altyapıdan kaynaklanan bir durum değil. Bu duruma hiçbir altyapı dayanmaz. Arkadaşlara talimat vererek, tüm radyoların 'vatandaşların trafiğe çıkmaması için anons edilmesi yönünde' uyarılmasını istedim'' şeklinde konuştu.

'TRAFİĞE ÇIKMAYIN'
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, vatandaşların zarar görmemesi için her türlü tedbiri belediye olarak aldıklarını belirterek, ''Akşam saat 20.00'ye kadar zorunlu haller dışında vatandaşların trafiğe çıkmamasını rica ediyoruz'' dedi. (Bu uyarı akşam saatlerinde kaldırıldı.)

VALİ YÜKSEL: GÖK GÜRLEYİNCE PANİĞE KAPILIYORLAR
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de kentte 84 yıldır bu oranda bir yağış olmadığını belirterek ''Bunlar çok olağanüstü yağışlar değil gök gürültüsü olduğunda insanlar paniğe kapılıyor. Ankara'da şu anda yağmur ve gök gürültüsü dışında genel hayatı olumsuz etkileyen bir durum söz konusu değildir'' diye konuştu.

METEOROLOJİ: İLK KEZ BÖYLE YAĞIŞ GÖRÜLDÜ
Ankara’da bu yağışların ilk kez görüldüğünü söyleyen Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, “Çankaya ve Gölbaşı’na lokal olarak 12.00-16.00 saatleri arasında metrekareye 50 kilogram civarında yağış düşmüştür” dedi.

Çağlar, meteorolojik ölçüm yapılan noktalarda 12.00-16.00 saatleri arasında, metrekareye Elmadağ'a 22 kilogram, TBMM bahçesine 18.5 kilogram, Keçiören'e 11 kg, Gölbaşı ve Çankaya'ya 50 kilogram ve üzeri yağış düştüğünü kaydetti.

Mehmet Çağlar, Ankara ili genelinde kuvvetli yağışların etkisinin saat 20.00'ye kadar devam etmesinin beklendiğini de bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...