2 Mayıs 2011’de Usame Bin Ladin’in Amerikan Özel Kuvvetleri tarafından öldürülmesiyle Birleşik Devletler tarihinin en uzun ve en pahalı insan avı da sona ermiş oldu. New York ve Pentagon’daki 9/11 saldırıları dünyanın dikkatini Bin Ladin’in üzerine çekti. Fakat terörist liderin bulunup öldürülmesi görevi bundan çok önce başlamıştı.

Belgesel, Amerikan liderlerinin, istihbarat şeflerinin ve ordunun, ülkenin en çok aranan adamının izini sürmeye, yerini tespit etmeye ve ortadan kaldırmaya çalışırken pek çok kez başarısızlığa uğrayışının iç yüzünü detaylarıyla aktarıyor.

Yapılan mülakatlara ve arşive dayanarak hazırlanan Bin Ladin Oparasyonu, ABD başkanları bir suikast girişimine olanak sağlamanın siyasi zorluklarıyla mücadele ederken yaşananları, CIA ajanlarının, istihbarat servislerinin, ordunun ve siyasi danışmanların perspektifinden aktarıyor.

Üç kilit aşama
Programda Amerika’nın Bin Ladin’i yok etme serüveninin üç kilit aşaması hakkında bilgi veriliyor: 9/11’den önceki yıllar, saldırılar ve 9/11 sonrası. İstihbarat şefleri, başkanlar, dışişleri bakanları, ordu ve sahadaki ajanların yanı sıra Bin Ladin’le tanışan birkaç kişi, yaşadıklarını anlatıyor.

1991’den 2011’e
Bin Ladin CIA’ın radarına ilk kez 1991’de bir terör finansörü olarak takıldı. Sonraki yıllar, 1993 Dünya Ticaret Merkezi saldırısı ve Afrika’daki Birleşik Devletler büyükelçiliği saldırısına şahit oldu. Bin Ladin Oparasyonu, bu yıllardaki istihbarat olaylarını ve Bin Ladin’i ele geçirme planlarını aktarıyor.

2000’e gelindiğinde Başkan Clinton Bin Ladin’i bulmayı en büyük önceliği haline getirmişti. Fakat Başkan Bush 9/11’e kadar Irak gibi füze kapasitesine sahip ülkeleri bir numaralı güvenlik tehdidi olarak görüyordu.

Yapım, 9/11’den sonraki yıllarda İngiliz ve Amerikan kuvvetlerinin Bin Ladin’i yakalamak için ne denli yakın bir çalışma yürüttüklerini, bu çalışmaların neden başarısızlıkla sonuçlandığını ve 2011 Ağustos’unda Amerikan istihbarat servisinin Ladin’i nasıl bulduğunu anlatıyor.

Bin Ladin avı yirmi yıl sürdü; üç ABD başkanı gördü; sayısız ölüme ve milyonlarca dolara mal oldu. Sonunda Başkan Barak Obama “Adalet yerini buldu,” dediğinde istihbarat şefleri için cevapı bekleyen, “Acaba adalet arayışına gerek kalmadan hep birlikte bu olanlardan kaçınabilir miydik?” sorusu oldu.

Bin Ladin Operasyonu (The Hunt For Bin Laden) Cumartesi Saat 23.00'te NTV Belgesel Kuşağı'nda.