200 bin eseri bir araya getirdi

85 yaşındaki Kenan Çağlayan, 17 yıl önce kurduğu vakıfta Türk Sanat Müziği'nin 200 bine yakın eserini bir araya getirmeyi başardı.

Anadolu Ajansı 17.03.2010 - 12:15

200 bin eseri bir araya getirdi

İzmir'de yaşayan 85 yaşındaki Kenan Çağlayan, en kapsamlı Türk Sanat Müziği arşivlerinden birini oluşturmayı başardı.

Çağlayan, yaptığı açıklamada, 1993 yılında Türk Sanat Müziği eserlerini bir araya toplamak amacıyla kurduğu vakfa 1 milyon liraya yakın para harcadığını belirterek, yaptıkları çalışma sonucu 200 bine yakın eseri kayıt altına almayı başardıklarını söyledi.

Kendisi için yaşam amacı haline gelen vakfa tüm servetini harcadığını, hala kayıt çalışmalarının sürdüğünü, ancak projelerini bu noktadan ileri götürmek için maddi desteğe ihtiyaç duyduğunu ifade eden Çağlayan, ellerindeki eserlerden seçecekleri 3 bin kadar üst düzey şarkı için ayrı ayrı CD'ler yapacaklarını, her CD'de o eserin 20 farklı yorumcunun sesinden dinlenebileceğini belirtti.

TAMAMLAYAMAZSAM KAHROLARAK ÖLECEĞİM
''Eserler kadar yorumcular da önemlidir'' diye konuşan Çağlayan, şöyle konuştu: '' Örneğin 'Aşkımla oynama kumar değildir' isimli eser ilk çıktığında son derece hüzünlü ve dramatikti. Sonra bir gün Zeki Müren, 'Benim de canım var, ben de insanım' şeklinde serzenişte bulunan şarkıyı son derece eğlenceli şekilde yorumladı ve hatırda böyle kaldı şarkı. Bu nedenle üst düzey eserleri, o eserleri en iyi ve farklı yorumlayan sanatçıların sesleriyle yeniden gençlerle buluşturmak istiyoruz. Vakıf için 1 milyon lira harcadım, 100 bin lira daha bulsam bu projeyi hayata geçireceğim. Bu işi tamamlarsam cennetlik olarak, tamamlayamazsam da kahrolarak öleceğim.''

Türk Sanat Müziği'nin yanı sıra, klasik batı müziğinde de hatırı sayılır arşive sahip merkez, buraya gelenlere keyifli bir ortamda istedikleri müziği dinleme olanağı da sunuyor. Evlerindeki plaklarını getirenler ise ücretsiz olarak plaklarını temizletebiliyor, şarkıları CD'ye çektirebiliyor.

Merkezde ayrıca 24 saat boyunca TRT Nağme ve Türk Sanat Müziği radyoları kaydedilerek, arşivde olmayan parçalar belirlenip ayıklanıyor.

Hedeflerinin 200 bin eseri geçmek olduğunu söyleyen Çağlayan, ''Sanat müziğiyle ilgili çok vakıf var, ama çoğu konserler, etkinlikler düzenliyor. Biz, kalıcı bir şey bırakmak istedik. İhtiyacımız olan kaynağı bulursak, büyük hizmet yapmış olacağımıza inanıyorum'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...