200 hayvan kurtuldu

Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce geçen yıl eylül ayında hizmete sokulan Yaban Hayvanlarına İlk Yardım ve Nakil Aracı ile bugüne kadar 200 yaralı hayvan tedavi edildi.

Anadolu Ajansı 23.02.2011 - 12:59

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre araç; yaralı, hasta ve öksüz yabani hayvanlara bir an önce müdahale etmek ve gelen ihbarları kısa sürede değerlendirebilmek için Ocak ayı boyunca da çalışmalarını sürdürdü.

Duyarlı vatandaşların yaptığı ihbarlar neticesinde yaralı hayvanları teslim alan ekipler, ''angut, karaca, şahin, kızıl akbaba'' gibi pek çok yaralı hayvana müdahale edip tedavilerini gerçekleştirdi.

Bu hayvanlar içerisindeki ''kızıl akbaba'', İspanya'da yakalanıp halkalandıktan sonra Bulgaristan'daki kızıl akbaba üretme projesi kapsamında bu ülkeye götürüldü.

Yerleştirildiği alandan daha sonra uçarak Edirne'ye geçen ''kızıl akbaba'', burada avcılar tarafından vurulmuş halde vatandaşlarca bulunarak Edirne İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim edildikten sonra Edirne'den İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesine getirilerek tedavisine başlandı.

Uygulama sayesinde, ülkenin her bölgesinden gelen ihbarlara cevap verilerek yaban hayvanlarına gerekli bakım ve iyileştirme hizmeti sunuldu. Günde en az üç ihbar alındı ve nakil aracı ihbar yapılan yerlere bizzat ulaştı. Aksi takdirde uygun taşıma ortamı oluşturularak yaralı hayvanlar ekiplerce teslim alındı.

Aracın hizmete girdiği geçen eylülden bu yana yaklaşık 200 yaralı hayvana tedavi hizmeti verildi. Aracın hizmetleri artarak devam ediyor.

Duyarlı vatandaşların, ihbarlarını Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi ''www.milliparklar.gov.tr'' üzerinden iletmeleri istendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...