2009 Pulitzer ödülleri dağıtıldı

New York Times gazetesine 5 ödül birden. New York Times gazetesinin 5 ödülü arasında New York eski valisi Spitzer'in istifa etmesine yol açan haber de var.

Anadolu Ajansı 21.04.2009 - 09:39

2009 Pulitzer ödülleri dağıtıldı

2009 Pulitzer ödüllerini kazananlar belli oldu. New York Columbia Üniversitesinde ''Pulitzer Gazetecilik, Edebiyat, Drama ve Müzik'' ödülleri üniversitenin Gazetecilik Okulu'nda yapılan basın toplantısında Pulitzer ödüllerinin yöneticisi Sig Gissler tarafından açıklandı.

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times gazetecilik dalında 5 ödül birden kazandı. Geçen yıl 6 ödül kazanan Washington Post gazetesi ise bu yıl 1 ödül alabildi.

1917 yılından beri bu yana verilen Pulitzer ödülleri ABD'de gazeteciliğin en şeçkin ödülü olarak kabul ediliyor.

GAZETECİLİK DALINDA

DİĞER ÖDÜLLER

Edebiyat sıralamasında ise ''kurgu'' dalında yazar Elizabeth Strout ''Olive Kitteridge'' hikaye kitabıyla ile Pulitzer ödülünü alırken ''drama'' dalında yazar Lynn Nottage Kongo'da geçen ''Ruined'' isimli oyunu ödüle layık görüldü.

''Tarih'' dalında ise ilk kez Afrika asıllı Amerikalı bir yazar ödül aldı. Annette Gordon-Reed ''The Hemingses of Monticello-An American Family'' isimli kitabıyla ''tarih'' alanında bu ödülü alan ilk Afrika asıllı Amerikalı yazar oldu.

''Biyografi'' dalında ise yazar Jon Meacham ''American Lion: Andrew Jackson in the White House'' kitabıyla ödülü aldı.

''Şiir'' dalında ise W.S. Merwin ''The Shadow of Sirius'' şiiriyle Pulitzer ödülünü aldı. Merwin'in 2. kez Pulitzer ödülü aldığı bildirildi.

''Roman-Kurgu Dışı'' kategorisinde ise Douglas A. Blackmon ''Slavery by Another Name: The Re-Enslavement of Black Americans from the Civil War to World War II'' kitabıyla ödülü aldı.

''Müzik'' dalında ise Pulitzer ödülü Steve Reich ''Double Sextet'' eserine verildi.

Pulitzer ödülünü kazananlar ayrıca 10 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oluyorlar. Sadece gazetecilikte kamu hizmeti dalında ödül alan gazeteye altın madalya veriliyor.

Bu yıl ilk kez sadece internet üzerinden habercilik yapan online haber sitelerine de Pulitzer ödülü elemelerine katılmalarına izin verildi. Ancak online gazetecileri bu yıl hiçbir ödül alamadı.

Pulitzer ödülü, Macar asıllı Amerikalı gazeteci Joseph (Jozsef) Pulitzer (10 Nisan 1847 - 29 Ekim 1911), Columbia Üniversitesi'ne bıraktığı mirasıyla oluşturuldu.

NEW YORK TIMES GAZETESİNİN 5 ÖDÜLÜ ARASINDA NEW YORK ESKİ VALİSİ SPITZER'İN İSTİFA ETMESİNE YOL AÇAN HABER DE VAR

ABD'nin medya konusundaki saygın Pulitzer ödüllerine bu yıl 5 dalda layık görülen New York Times gazetesinin ödüllü haberleri arasında New York eski valisi Eliot Spitzer'in istifa etmesine yol açan haber de bulunuyor.

New York Times gazetesi flaş haber dalında New York'un eski valisi Spitzer'in kariyerinin sona ermesine yol açan seks skandalıyla ilgili yazdığı flaş haberle ödül aldı. Gazete, eski vali Spitzer'in skandalı duyuran ilk yayın kuruluşu olmuştu.

Gazete ayrıca, ABD'nin Afganistan ve Pakistan'la ilgili yazılarla uluslararası habercilik alanında ödül alırken, araştırmacı gazetecilik dalında yine New York Times yazarlarından David Barstow'un radyo ve televizyonlarda yorum yapan Amerikalı bazı emekli üst düzey subayların Pentagon tarafından Irak savaşına destek sağlamak üzere nasıl kullanıldığına değinen yazılarla da ödül aldı.

Sanat eleştirisi dalında ödül alan New York Times gazetesi, ayrıca ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kampanyasını izleyen Damon Winter'ın çektiği fotoğraflarla da ödüle layık görüldü.

Pulitzer ödüllerinin gazetecilik dalında en çok önem verilen ve altın madalyayla ödüllendirilen ''Kamu Hizmeti'' dalında ise Las Vegas Sun gazetesi, Las Vegas'ta ölüm oranı giderek artan inşaat işçileriyle ilgili cesur haberlerle Pulitzer ödülünü aldı.

Bu yılki ödül dağılımında ilginç bir nokta ise mali ve ekonomik krizle ilgili yazılan hiçbir yazının ödüle layık görülmemesi oldu.

Pulitzer ödüllerine 19 üyeli bir kurul tarafından karar veriliyor.

Bu yılki ödül töreni, New York Columbia Üniversitesi'nde 28 mayısta düzenlenecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...