2010'da kaybettiklerimiz

İstanbul Şehir Tiyatrosunun en yaşlı sanatçısı İhsan Devrim, karikatürist Turhan Selçuk, Türk Halk Müziği Sanatçısı Abdurrahman Kızılay gibi birçok değerli isim 2010'da yaşama veda etti.

Haberler 28.12.2010 - 15:27

2010'da kaybettiklerimiz

Son günlerine yaklaştığımız 2010 yılında, kültür, sanat ve toplum hayatında yer eden önemli isimler arasında yaprak dökümü yaşandı.

*2010 yılının ilk günlerinde aramızdan ayrılan ilk isim İstanbul Şehir Tiyatrosunun yaşayan en yaşlı sanatçısı olan ve ''Süper Baba'' adlı dizede ''Sürmeneli Dede'' karakteriyle tanınan tiyatro sanatçısı İhsan Devrim oldu. Devrim 7 Ocakta, 96 yaşında sevenlerine veda etti.

*Bazı televizyon dizilerinde de rol alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçısı Saltuk Kaplangı (78) 9 Ocakta yaşamını yitirdi.

*İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı başkanı Şakir Eczacıbaşı (81), 24 Ocakta tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

*Bir dönemin beğeniyle izlenen yapımlarından ''Bizimkiler'' dizisi, bir kayıp daha verdi. Dizinin meraklı muhasebe müdürü ''Ergun'' karakteri Endinç Dinçer, 24 Ocakta hayata gözlerini yumdu.

*Ressam Ömer Uluç (79), 28 Ocakta İstanbul'da vefat etti. Uluç, yaklaşık 2 yıldır akciğer kanseri tedavisi görüyordu.

*Tiyatro ve sinema sanatçısı Özen Tutucu 71 yaşında hayatını kaybetti. 29 Ocakta aramızdan ayrılan Tutucu, ''Farklı Bir Kadın'' adlı oyundaki rolü ile '' Yazarlar Birliği Ödülü'' ve ''Fermanlı Deli Hazretleri'' adlı oyundaki rolü ile de ''Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'' sahibiydi.

*Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncu Yılmaz Duru, 2 Martta yaşama gözlerini yumdu. ''Ekmek Kavgası'' adlı filmle yönetmenliğe başlayan Duru, senaryo çalışmalarının yanı sıra 3 filmin müziklerine de imza attı. Altın Portakal Ödülü sahibi de olan Duru, ''İnce Memed Vuruldu'', ''Dövüşe Dövüşe Öldüler'', ''İnce Cumali'', ''Zalimler'', ''Erkekler Ağlamaz'' gibi filmlerin yönetmenliğini üstlendi. Duru'nun rol aldığı filmler arasında, ''Çete Şeyh'', ''Ahmed'in Gözdesi'', ''Beni Şafakta Vurdular'', ''Hancı'', ''Ölmek İstiyorum'', ''Gecelerin Hakimi'', ''Acı Zafer'' ve ''Dünya Kadınla Güzel'' adlı yapımlar bulunuyor.

*Cumhuriyet Gazetesi karikatüristi Turhan Selçuk, 88 yaşında İstanbul'da vefat etti. Türk mizahının önde gelen isimlerinden olan ve Türkiye'de mizaha yön veren karikatüristlerden biri olan Selçuk, 11 Martta aramızdan ayrıldı. Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği'nin kurucularından olan Selçuk, Akbaba, Aydede, Yön, Devrim Örneği gibi dergilerin yanı sıra Milliyet ve Akşam gibi günlük gazetelerde çalıştı. Özellikle Abdülcanbaz tiplemesi ün kazanan Selçuk'un Türkiye ve Avrupa'da birçok müzede karikatürleri sergilendi.

*Kanser tedavisi gören, Moğollar Grubu'nun davulcusu Engin Yörükoğlu, 23 Nisanda Bodrum'da hayatını kaybetti.

*Tiyatro ve sinema sanatçısı Osman Nuri Ergün (82), 24 Ağustosta yaşama veda etti. 1956 yılında ilk filmi ''Şehir Yıldızları''nı yöneten Ergün, 80'in üzerinde filme yönetmen olarak imza attı. Sanatçının önemli filmleri arasında; Kurtuluş Savaşı'nı anlatan ''İzmir Ateşler İçinde'' (1959), Çetin Altan'ın senaryosundan uyarladığı ve Yılmaz Güney'in oynadığı ''Mor Defter'' (1964), ''Cilalı İbo Casuslar Arasında'' (1959) ve ''Cilalı İbo Perili Köşkte'' (1963) bulunuyor.

*Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim üyesi ve Bilkent Senfoni Orkestrası Başkemancısı Prof. Server Ganiyev, 4 Eylülde vefat etti. Azerbaycan halk sanatçısı olan Ganiyev, Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda keman hocalığı ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nda başkemancılık yaptı.

*Devlet Tiyatroları yönetmeni ve oyuncu Ensar Kılıç (56), 25 Eylülde aramızdan ayrıldı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun olan Kılıç, 1981 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak göreve başladı. Keçiören Belediyesi Şehir Tiyatrolarının da kuruculuğunu üstlenen Kılıç, çeşitli televizyon dizilerinde, sinema filmlerinde sanatçı ve yönetmen olarak çalıştı.

*Devlet Tiyatroları sanatçısı A. Ecder Akışık hayatını kaybetti. 28 Eylülde yaşama veda eden sanatçı Akışık (72),1984-1988 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Sanatçı, rejisör, idareci olarak hizmet ettiği Devlet Tiyatroları'ndan 2003'te yaş haddinden emekli olan Akışık, sanatçı ve öğretmen kimliğiyle yaşamı boyunca güzel ve doğru Türkçe kullanımı ile fonetik konusunda birçok kurum ve kuruluşta dersler verdi. Akışık, radyo, televizyon ve sinemada birçok yapımda görev aldı.

*Usta şair Arif Damar, 20 Ekimde hayatını kaybetti. 1985 yılında Melih Cevdet Anday ile ortak imza attığı ''Yağmurlu Sokak'' adlı romanı yayımlanan şair, en son Cumhuriyet gazetesinde 'Ayın Şairi' bölümünü hazırlıyordu.

''2010 Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'' sahibi araştırmacı yazar Cemal Şener, 2 Kasımda hayatını kaybetti. 1990'lı yıllarda Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde dizi yazılar ve köşe yazıları yazan Şener daha sonra ANT Yayınları'nı kurdu. Cem, Nefes, Şahkulu Sultan ve Karacaahmet Sultan dergilerinde yayın yöneticiliği yapan Şener, Kare ve Etik yayınlarında yayın yöneticiliği yapıyordu.

*Yönetmen, şair ve seslendirme sanatçısı Sacit Onan, 12 Kasımda İstanbul'da vefat etti. 1971 yılında açılan sınavı kazanarak TRT'de kadrolu spiker ve redaktör olarak görev alan Onan, o yılların yabancı belgesellerinden ''Savaşan Dünya'', ''Kaptan Cousteau'' ve ''İpek Yolu'', yerli yapımlardan ise ''Toprak ve İnsan'', ''Keçenin Teri'', ''Fırat'ın Türküsü'', ''Su ile Gelen Kültür'', ''Karadeniz'den Çeşitlemeler'' isimli yapıtlara ses verdi. Onan, ''Kır Yoksullarının Türküsü'', ''Madenlerin Devletleştirilmesi'', ''Balyanın Taşı Toprağı Kurşun'' ve ''Güney Antalya Projesi-Yasak Deniz'' gibi sosyal içerikli belgesellerde hem seslendiren hem de yönetmen olarak çalıştı.

*Tiyatro yönetmeni ve oyuncusu Deniz Uyguner, 4 Aralıkta İstanbul'da yaşamını yitirdi. Uyguner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatrolarında, ''Figaro'nun Düğünü'',''Dünya Malı Dünyada Kalır'',''Peter Pan'', ''Bir Kavuk Devrildi'', ''Julius Caesar''ın da aralarında bulunduğu birçok oyunun koreografisini üstlendi. ''Kafkas Tebeşir Dairesi'', ''Othello'',''Deli Saraylı'', ''Hamlet'', ''Yaprak Dökümü'' ve ''Marat-Sade'' gibi oyunlarda yer alan Uyguner, İstanbul Şehir Tiyatrolarının 1985 yılında yayımlanan ''Şehir Tiyatroları 70. Özel Sayısı''nı hazırladı.

*Zeki Müren, Muazzez Abacı, Yıldırım Gürses, Ahmet Özhan ve Emel Sayın gibi birçok sanatçının eserlerini seslendirdiği Türk Musikisi'nin önemli isimlerinden Mustafa Sevilen (91), 11 Aralıkta Çanakkale'de vefat etti.

*Türk Halk Müziği (THK) sanatçısı Abdurrahman Kızılay (72), 12 Aralıkta solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. ''Altın Hızma'', ''Evlerinin Önü Boyalı Direk'', ''Esmerim Güzel Esmerim'' gibi türkülerin yaratıcısı, '''50 yıllık çınar'' Abdurrahman Kızılay, ömrünü sanata ve Türkmenlerin tanınmasına harcamış bir sanatçıydı.

Sayfa Yükleniyor...