2010'da KPSS'yi kazananlar ne olacak?

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girip de memur olanları çok yakından ilgilendiren bir haberimiz var. O sınavın genel yetenek ve genel kültür bölümü iptal edilebilir. Ve eğer edilirse, yani mahkemeden bu yönde bir karar çıkarsa, memurlukların da iptali söz konusu olabilir.

NTV Haber 24.12.2015 - 20:23

2010'da KPSS'yi kazananlar ne olacak?

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda usulsüzlük iddiaları nedeniyle eğitim bilimleri bölümü iptal edildi. Şimdi aynı sınavın genel yetenek ve genel kültür bölümünün iptali gündemde. İdari mahkemeden bu yönde karar çıkarsa o sınavla memuriyet hakkı kazanan 10 bin kişinin durumu tartışmalı hale gelebilir.

Sınav sorularının ele geçirildiğinin ortaya çıkmasının ardından ilk adım eğitim bilimleri sınavının iptali oldu. Soruların sızdırılmasına ilişkin mahkeme süreci devam ediyor. Binlerce kişi de o sınavdaki genel yetenek puanıyla memur oldu. Ancak 2 kişi, "Genel yetenek sınavı da iptal edilmeli " diyerek mahkemeye başvurdu.

Habertürk gazetesinin haberine göre, Ankara İdare Mahkemesi, genel yetenek ve genel kültür sınavlarının iptal edilmemesini hukuka uygun buldu. Davacılar karara itiraz etti ve dosya danıştay'a gitti.

Danıştay 12. dairesi, "Kararın yeterince inceleme yapılmadan verildiğine" hükmetti. Sınavların iptal edilmemesin kararını yanlış bularak dosyayı yeniden Ankara İdare Mahkemesi'ne gönderdi.

İdare Mahkemesi, Danıştay kararı yönünde hüküm verirse genel yetenek ve genel kültür sınavı da iptal edilecek. Karardan o sınavda aldığı puanla memur olan binlerce kişi de etkilenebilir.


Sayfa Yükleniyor...