20 yıldır Türkiye’nin lider müzik yayın grubu Kral Markası tarafından düzenlenen ve müzik dünyasında 2013 yılının en iyilerinin belirlendiği “Kral Türkiye Müzik Ödülleri”nde kazananlar belli oldu.

- ‘Kral Türkiye Müzik Ödülleri’nde kazananlar, Kral Pop TV, Kral TV, KralPOP Radyo ve Kral FM ortak yayınında açıklandı.

- Bu Sene Kral Markasının 20. Yılı Olması nedeniyle Gala Gecesi yerine Kral 20.Yıl Etkinliklerinde 20 yılın birincileri kazananları halkla buluşuyor!

- Bu Yılın ödül rekortmeni 5 ödülle Gülşen oldu.

GÜLŞEN DAMGASINI VURDU
20. yıl olması nedeniyle daha özel bir anlamı olan ödüllerle ilgili Kral Grubu Genel Yayın Koordinatörü Mehmet Akbay sorulamızı yanıtladı.

- Gülşen 5 ödülle en başta gelen isimlerden oldu bu yıl ne diyeceksiniz bu konuda?Mehmet Akbay:
Şimdi biz aslında sektörün aynasıyız. Bugün saat 12.05’te aynayı sektöre çevirdik ve gerçekleri gösterdik. En ufak bir müdahale yapmaksızın, bir inisiyatif kullanmaksızın uzman jürimizin puanlarıyla, teknik puanlarla, teknik puan satış rakamları, dijital satışlar, fiziki satışlar, radyolarda çalınma oraları ve halkın oylarıyla. Aslında burada yüzde 80 halk unsuru önde. Aynayı sektöre çevirdik ve gerçekler bunlar dedik.

- Bazı yıllar bir sanatçının yılı oluyor. Bu yıl Gülşen’in yılı oldu gibi görünüyor.

Mehmet Akbay: 15 kategoride 21 ödülümüz var. İki özel ödülümüz var radyolarda en çok çalan sanatçı ve şarkı ödülleri. Bir de yılın şarkısı 4 ödül birden alıyor. Yılın albümü iki ödül birden alıyor. Dolayısıyla Gülşen 5 ödül aldı. Yılın albümü, yılın kadın sanatçısı, yılın şarkısı ödülünü aldı. Gülşen damgasını vurdu diyebiliriz. Yılın Erkek sanatçısı Mustafa Ceceli ve radyolarda en çok çalan sanatçı Mustafa Ceceli. Radyolar bu işin lokomotifi.

- En iyi grup ve en iyi çıkış yapan sanatçıları da değerlendirir misiniz?

Mehmet Akbay: Çıkış yapan ödülünü alan Türkiye'nin starları oluyor. Oğuzhan Koç aldı ödülünü bu yıl. Biz ödül verdik diye star olmuyor kimse, biz layık olanlara ödül veriyoruz. Duman grubu bu yıla damgasını vurmuş, veriler onu gösteriyor. Dizi müziği ödülü var. Cover’da Tarkan ödül aldı Firuze şarkısıyla.

- Biz bu kazananları özel bir gecede duymaya alıştık. Ortak bir yayınla ilan edildi bu sene 20. yıla özel bir uygulama var.

Mehmet Akbay: Bu sene 20. yılımız dedik ve bugün itibariyle ödülleri verdik. Bir 20. yıl etkinliği planlıyoruz. 20 yılda başarılı olmuş tüm sanatçıları içine alacak bir etkinlik yapacağız. Bir tane parti yapmayı düşünüyoruz. Birçok şehirde 20 yıl konserleri yapmak istiyoruz. Ödül alanların ekstralarına çok büyük faydası var. Ödül alanları biz aylarca ekranlarımızda gösteriyoruz. Dolayısıyla ödüllü sanatçı olduğu takdirde daha çok para kazanıyor. Bu bizim için çok değerli.

HER KATEGORİDE 5 ADAY
Türkiye müzik sektörünün en önemli organizasyonu olan “Kral Türkiye Müzik Ödülleri”nin aday adayları; meslek birliklerinden alınan bilgiler ışığında ülkemizin önde gelen yapımcılarının, radyocularının, müzik adamlarının ve sanatçılarının görüşlerine başvurularak oluşturulmuştu.

Her kategoride yarışacak 5 aday, 200 kişilik uzman jüri kadrosunun değerlendirmesinin yanısıra 20 Mart - 8 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleşen halk oylamasında 3 milyon 900 bin oyla belirlendi.

İşte adayların seçilme kriterleri;

• Müyap 2013 yılı fiziki satış resmi rakamları

• Müyap 2013 yılı internetten dinlenme ve indirilme resmi rakamları

• MusicTopTR verilerine göre 2013 yılında radyolarda en çok çalan şarkılar verisi

• MusicTopTR verilerine göre 2013 yılında radyolarda şarkıları en çok çalınan şarkıcılar verileri

• 200 Kişilik Dev Jüri

• Halk Oylaması

Birinciler Nasıl Belirlendi?

“Kral Türkiye Müzik Ödülleri”nde 15 farklı kategoride yarışan her kategoriden 5 aday, ücretli SMS ve Kral Mobil Uygulaması üzerinden yapılan ücretsiz oylama ile halkın görüşüne sunuldu.

9 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında halk ve jüri oylamasına sunulan kategori adayları, 57 bin mobil cihazdan kullanılan ücretsiz 575 bin 756 oy ve 12 Bin ücretli SMS ile halk oyu belirlenmiş oldu.

80 Kişilik uzman final jürisi, 1256 oy kullanarak bu senenin birincilerinin belirlenmesinde önemli bir kriter oldu.

MÜYAP Fiziki Satış Rakamları, MÜYAP Dijital İndirme ve Dinlenme Raporları, 2013 Yılı Radyolarda En Çok Çalınan Şarkılar ve Şarkıcılar Listesi verileri ortak bir puanlama sisteminde teknik puanları oluşturdu.

Final değerlendirmesinde, SMS ve Mobil Oylamadan oluşan halk oyu %33.3

Teknik Puanlar Toplamı %33.3

Uzman Juri Oylaması %33.3

oranında değerlendirilerek her kategoride birinciler belirlendi.

Teknik puanı olmayan ‘En İyi Klip’, ‘En İyi Remix’, ‘En İyi Dizi Müziği’ ve ‘En İyi Film Müziği’ gibi kategorilerde ise jüri ve halk %50 – 50 olarak hesaplandı.

Gala Gecesi Yerine Kral 20. Yıl Etkinlikleri

Bu yıl Kral Markasının 20. Yılı olması nedeniyle 20. Yıl Coşkusu bütün bir yıla yayılacak. Haziran ayından başlamak üzere sene sonuna kadar Türkiye’nin her bölgesinde, 20 Senenin En İyileri ile Kral 20. Yıl Etkinlikleri yapılması planlanıyor.

Böylece 20 senedir halkın sevgisi ve ilgisiyle Türkiye’nin lider müzik yayın grubu olan Kral, sevdikleri ve ödüle değer gördükleri sanatçıları, sevenleriyle kendi şehrinde buluşturmayı, 20.Yıl coşkusunu bütün bir yıla yaymayı hedefliyor.

KRAL TÜRKİYE MÜZİK ÖDÜLLERİ 2013 KAZANANLARI

EN İYİ ALBÜM

GÜLŞEN BENİ DURDURSAN MI

Yapım Firması DMC

EN İYİ ŞARKI

GÜLŞEN YATCAZ KALKCAZ

Yılın En İyi Şarkısı Söz Yazarı - GÜLŞEN

Yılın En İyi Şarkısı Bestecisi - GÜLŞEN

Yılın En İyi Şarkısı’nın Aranjörü - OZAN ÇOLAKOĞLU

EN İYİ ERKEK SANATÇI

MUSTAFA CECELİ

EN İYİ KADIN SANATÇI

GÜLŞEN

EN İYİ GRUP

DUMAN

EN İYİ KLİP

ÖYLE DE GÜZEL (SERTAB ERENER) Yönetmen: MUSTAFA USLU

EN İYİ PROJE

AYSELİN

EN İYİ REMİX

BİROL GİRAY (BE GEE) - CEVAPSIZ SORULAR (MANGA)

EN İYİ ÇIKIŞ

OĞUZHAN KOÇ

EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

KELEBEĞİN RÜYASI - RAHMAN ALTIN

EN İYİ DİZİ MÜZİĞİ

MEDCEZİR - TOYGAR IŞIKLI

EN İYİ SINGLE

YA YA YA - HANDE YENER

EN İYİ DÜET

KALBİNE SÜRGÜN - RAFET EL ROMAN & EZO

EN İYİ COVER ŞARKI

FİRUZE - TARKAN

EN İYİ ENSTRUMANTAL ALBÜM

TAKSİM TRIO 2 - TAKSİM TRIO

RADYOLARDA EN ÇOK ÇALAN ŞARKI

YARALI – BENGÜ

ŞARKILARI RADYOLARDA EN ÇOK ÇALINAN ŞARKICI

MUSTAFA CECELİ