2014 yerel seçimlerinde ilkler

Resmi olmayan sonuçlara göre, Konya'nın Meram ilçesinde belediye başkanlığını, AK Parti'den aday olan Fatma Toru kazandı. Toru, böylece ilk türbanlı belediye başkanı oldu.

Haberler 30.03.2014 - 19:58

2014 yerel seçimlerinde ilkler

2014 yerel seçimleri ilklere de sahne oldu.

Konya'nın Meram ilçesinde AK Parti'den aday olan Fatma Toru, AK Parti il binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, kesin olmayan seçim sonuçlarına göre belediye başkanlığını kazandığını söyledi.

Konya'da ilk kadın belediye başkan adayı olarak, aldığı sonucun gurur verici olduğunu ifade eden Toru, "Türkiye'de ilkleri yaşıyoruz. Bireysel inanç ve tercihlerinden dolayı şu ana kadar siyasal ve kamusal alanda hak ettiği yere ulaşamayan hanımlarımız adına öncü konumundayız. Belli bir misyonumuz var. Bu misyonumuzla inşallah seçimden sonra da duruşumuzu koruyarak, başarımızı sergileyeceğiz" diye konuştu.

Toru, vizyonu ile kadınların yolunu açmış olduğunu vurgulayarak, bu sonuçlarla kadınların aktif siyaset yolunu daha güçlü şekilde açmış olacaklarını aktardı.

'LİYAKAT VE DONANIM DA GEREKİYOR'
Kadınların aktif siyasette yer alma noktasında çok düşük oranlara sahip olduğunu dile getiren Toru, şunları kaydetti:

"AK Parti iktidarı sayesinde son 12 yıldır hanımların siyasette yer almasıyla ilgili oranlar oldukça arttı. Şu anda en çok kadın milletvekili AK Parti'de mevcut. Ancak yerel siyasette bu durum düşüktü. Bu dönemde sayın Başbakanımızın, özellikle düşünceleri, bu konuyla ilgili ilkeleri çerçevesinde, bu yol açılmış oldu. Tabii ki sadece hanım olmak yeterli değil.

Belli bir liyakat ve donanım da gerekiyor. Bu konuda 18 yıllık birikimimiz var. Bu birikim çerçevesinde bize yüklenen misyon da ağır. Hem hanım aday olarak hem de başörtülü hanım aday olarak ilkleri gerçekleştirme sorumluluğumuz artıyor. İnşallah bunun bilincinde ve vebalinde olarak, bu dönemde en güzel hizmetlerimizi yapmaya gayret göstereceğiz. Ekibimizle bunu gerçekleştirmek için seferber olacağız."

'DAHA FAZLA ÇABA SARF EDECEĞİZ'
Toru, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşması için başlatılan reformların daha hızlı şekilde devam edeceğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Biz de çok daha güçlü bir Türkiye yolunda Meram olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bu 5 yıllık dönem Meram'ın ve AK Parti'nin yılı olacak. Hanım duruşu, hanım üslubu ve hanım duygusal zekasıyla inşallah daha fazla çaba sarf edeceğiz. Şu an çok heyecanlıyım, Konya halkına çok teşekkür ediyorum.''

FATMA TORU'NUN ÖZGEÇMİŞİ
Toru, 1972 yılında Konya'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya'da tamamladı. 1994'te Selçuk Ünversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Harita ve Kadastro Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Meram Belediyesinde, Çaybası Kentsel Dönüsüm Projesi sorumlusu olarak görev yapmıştı. Fatma Toru, Evli ve 2 çocuk annesi.

HAKKARİ'DE BİR İLK
Hakkari’de yerel seçimleri resmi olmayan sonuçlara göre BDP’nin adayı Dilek Hatipoğlu, Diyarbakır'da da BDP'li Gültan Kışanak kazandı.

Siirt milletvekili olan 53 yaşındaki Gültan Kışanak, aynı zamanda BDP Eş Genel Başkanı. Kışanak evli ve 1 çocuk annesi.

Hakkari’nin ilk kadın belediye başkanı olması beklenen Hatipoğlu ise, İşletme Fakültesi mezunu. Evli ve 2 çocuk annesi olan Hatipoğlu, seçimlere BDP’nin kadın kotasıyla girdi.

TUNCELİ OVACIK'TA TKP
Tunceli'nin Ovacık İlçesinde de resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP)  adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı.

Böylece Türkiye'de ilk kez Türkiye Komünist Partisi belediye başkanlığını kazandı. Ovacık'ta TKP ile Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ortak hareket etti.

Sayfa Yükleniyor...