2018 yılı Hac Kura tarihi belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gerçekleştireceği 2018 hac kuraları 01 Şubat 2018 Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Haberler - İHA 26.01.2018 - 09:31 | Son Güncelleme : 26.01.2018 - 09:32

2018 yılı Hac Kura tarihi belli oldu

2018 yılı Hac Kurası tarihleri belli oldu.

Kuralar 01 Şubat 2018 Perşembe günü saat 11.00’da Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda çekilecek.

Geçtiğimiz yıl eski başvurularla birlikte hacca gitmek için toplam başvuru yapan vatandaşların sayısı 2 milyonu aşmıştı. Busene başvuru sayısında artış bekleniyor. 

HAC BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, kaydını T.C. kimlik numarası ile yapabilecek, yabancı uyrukluların başvuruları ise alınmayacak.Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr internet sitesine veya müftülüklere başvurup "Oda Tercihli Hac Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapacak. Vatandaşlar, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtebilecek.

KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ BAŞKANLIK YAPACAK

Önceki yıllarda kaydı olup 2017'de kuraya katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise aynı tarihler arasında Başkanlık tarafından otomatik yapılacak.

Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak.

KAYITLARINI DİYANETİN SİTESİNDEN SORGULAYABİLECEKLER

Başkanlık tarafından kaydı yenilenen hacı adayları arasında il ve ilçe, konaklama türü veya kura birlikteliklerinde değişiklik yapmak isteyenler, yine aynı tarihler arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yapacak. Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra kayıt durumlarını "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden sorgulayabilecek.

KAYIT SONRASI BELGE TESLİM ETMEYENLERİN MÜRACAATI KABUL EDİLMEYECEK

Müftülüklere yapılan müracaatlarda kayıt parasını yatırdığına dair dekontu, müracaat dilekçesi ile birlikte süresi içerisinde müftülüklere teslim etmeyen ve kayıt numarası da almayanların müracaatları geçerli olmayacak, bunlar kuraya dahil edilmeyecek, talep etmeleri halinde ise yatırdıkları ücret kendilerine iade edilecektir.

Sayfa Yükleniyor...