Bakırköy 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ekrem Sarıçiçek ile İsa Doğru katıldı.

Sanıklardan Ekrem Sarıçiçek'in avukatı Alper Karaaslan, olayda gasp suçunun unsurlarının oluşmadığını savunarak, sanıkların mangal yapmak üzere şikayetçilerle konuştuklarını söyledi.

Avukat Karaaslan, şikayetçi Güven Demirel'in sanıklara 20 TL verdiğini ifade etti. Karaaslan, olayla ilgili mağdurların şikayetçi olmadıklarını ve zarar meydana gelmediğini, oluşan zararın da karşılandığını belirterek olayda teşebbüsün ve diğer mağdurlara karşı ''gasp'' suçuna yönelik bir icrai hareketin söz konusu olmadığını da vurguladı.

Karaaslan, müvekkilinin beraatına karar verilmesini istedi.

Sanık Ekrem Sarıçiçek de ''Askere gitmek istiyorum. Tahliyemi talep ediyorum'' dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, her iki sanığa, 20 TL aldıkları mağdur Güven Demirel'e karşı ''yağma'' suçunu silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve gece vaktinde işledikleri gerekçesiyle 10'ar, mağdur Semih Ataer ve Kasım Kaplan ve Burak Ç'ye karşı ''nitelikli yağma'' suçunu işledikleri gerekçesiyle de ayrı ayrı 5'er yıl olmak üzere toplam 25'er yıl hapis cezası verdi.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve tutuklulukta geçen günlerin cezalardan düşürülmesine hükmeden mahkeme, emanette kayıtlı 20 TL'nin de sahibine iadesine hükmetti.

MAHKEME BAŞKANINDAN KARŞI OY
Mahkeme Başkanı Yakup Kukul, mağdurlara karşı işlenen eylemlerde zararın karşılanmış olması nedeniyle sanıklar hakkında ''etkin pişmanlık'' hükmünün uygulanmasını ve gasp edilen 20 ve 1,5 TL paranın az değerde bulunması nedeniyle verilecek cezanın 3'te birden yarıya kadar indirilmesi gerektiğini belirtti.

Diğer şikayetçiler Kasım Kaplan ve Burak Çelebi'ye karşı işlenen ''gasba teşebbüs'' suçundan sanıkların cezalarının lehlerine 4'te 3 oranında indirilmesi gerektiğini ifade eden başkan Kukul, olayda zarar ve tehlikenin boyutunun yüksek bulunmadığını bildirdi.

Kukul, ''Mağdurlar Kasım Kaplan ve Burak Çelebi'ye karşı teşebbüs nedeniyle sanıkların cezalarının ayrı ayrı 4'de 3 oranında indirilmesi gerektiği kanaatiyle bu hususa aykırı düşen çoğunluk görüşüne katılmadığını'' bildirdi.

Ekrem Sarıçiçek ve İsa Doğru'nun 22 Aralık 2007 akşamı Eyüp Yeşilpınar Mahallesi Şehit Metin Kaya Sokak'taki Taşocakları Spor Kompleksi'ne giden Güven Demirel, Semih Ataer, Kasım Kaplan ve Burak Ç'yi durdurarak, demir zincir ve falçatayla tehditlerde bulundukları ve Demirel'in 20 TL ve şapkasını, Ataer'in de 1,5 TL'sini ''yağmaladıkları'' iddia ediliyordu.