21 yıl sonra dönüyor

Ermeni asıllı Udi Yervant, ABD'den 21 yıl sonra Diyarbakır'a dönüyor.

30.03.2013 - 13:01

21 yıl sonra dönüyor

Diyarbakır'da dünyaya gelen, İstanbul, ardından da 1992 yılında Amerika'ya yerleşen Ermeni asıllı udi sanatçı 55 yaşındaki Yervant Bostancı, 21 yıl aradan sonra Diyarbakır'a dönme kararı aldı.

ABD'de Ermenice'nin yanı sıra Türkçe, Kürtçe şarkılar seslendirdiği için Ermeni diasporasının tepkilerine neden olan Bostancı, dönüşüne Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in çağrılarının etkili olduğunu belirterek, "Çağrılara kulak verip uyan ilk Ermeni olacağım. Haziran ayında canım ülkeme ve doğup büyüdügüm Diyarbakırım'a kesin dönüş yapacağım" dedi.

Bostancı, Haziran ayında Diyarbakır'a kesin dönüş yapacağını, Aram Dikran Okulu'nda eğitim vermesi için teklif aldığını ifade ederken, "Los Angeles'ta işin var, mesleğin var orayı bırakıp Diyarbakır'a nasıl dönersin?' diyorlar. Bence insanlar dostlarıyla vardır. Niye mutlu olduğumuz yerde yaşamayalım. Gidenler memleket hasretiyle ölüyor. Biz Ermeniler gittiğimiz her yere kültürümüzü taşıdık. İnsanlarımız neden başka yerde, başkasının şehrinde memleketine özlem duyarak ölsün? Bostancı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in çağrılarına kulak verip onların içten davetlerine uyarak ülkeye dönen ilk Ermeni olacağm" dedi.

'DİL AYRIMCILIĞINA KARŞI SAVAŞ VERDİM'
ABD'deki Türk festivallerinin aranılan isimlerinden biri olan Bostancı, Türkçe ve Kürtçe, parçalar okuduğu sırada Ermeni diasporasından "Sen 'bir Ermenisin neden Kürtçe okuyorsun?" eleştirileri aldığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Eleştirilere rağmen en kalabalık Türk topluluklarının bulunduğu yerlerde yine Ermenice, Kürtçe, Türkçe söyledim. Çünkü, benim özümde yatan kardeşliktir. İnsanlar hangi dil, renk, ırktan olurlarsa olsun her şeyden önce insandır. Türkçe okuduğum zaman özellikle tepkileri vardı. Türkler'in bulunduğu yerde Kürtçe ve Ermenice söylediğimde bu kez onlar tepki gösteriyordu. Bütün Ermeniler böyle değildi tabii. Uç noktada bulunanlar bu eleştirileri yapıyorlardı. Türkiye'de doğdum, büyüdüm. Sürekli, 'ABD'de İspanyolca, İngilizce, Çince'yi dinliyorsun da niye Türkçe, Kürtçe, Ermenice'yi dinlemiyorsun?' diyerek bunun savaşını verdim. 21 yıldır bildiğim doğru yoldan asla şaşmadım."

Diyarbakır'da Türkler, Kürtler, Ermeniler, Yahudiler'in bir arada yaşadığı kitaplara konu olan 'Gavur Mahallesi'nde 'Ermeni Puşici Yakup'un oğlu olarak doğan Yervant Bostancı, ilkokul ve ortaokulu Diyarbakır'da okuduktan sonra ilk müzik öğrenimini babası Yakup'tan alarak düğünlerde darbuka çalmaya başladı. 1970'li yılların başında ise ilk cümbüş ve ud derslerini hocası Bedros Başak'tan, nota derslerini Zaven Özatmaciyan'dan alan Bostancı, ailesinin kararı üzerine 1976'da göç ettiği İstanbul'da 1992 yılına kadar Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde ud ders verdi, hem de sahneye çıktı.

Amerika'ya 1992 yılında göç eden Yervant Bostancı, 21 yıldan bu yana California Eyaleti'ndeki Los Angeles kentinde gazinolarda sahneye çıktı. Uduyla Ermenice, Türkçe ve Kürtçe türküler söyleyen Yervant Bostancı, bu nedenle kendisini dinlemeye gelen Ermeni diasporasının sürekli eleştirilerine maruz kaldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...