22 aylık gözaltına tazminat davası

İzmir ve Manisa'da 2007 yılının ağustos ayında düzenlenen uyuşturucu operasyonları çerçevesinde gözaltına alınıp 22 ay tutuklu kalan kişi tazminat davası açtı.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.06.2010 - 12:02

İzmir Barosu avukatlardan Tolga Turgut, İzmir ve Manisa'da 2007 yılının ağustos ayında düzenlenen uyuşturucu operasyonları çerçevesinde gözaltına alınıp 22 ay tutuklu kalan müvekkilinin beraat ettiğini belirterek, müvekkili için tazminat davası açacaklarını bildirdi.

Avukat Tolga Turgut, 2007 yılının ağustos ayında İzmir, Torbalı ve Manisa'nın Turgutlu ilçesinde düzenlenen 20 kişinin gözaltına alındığı ve yaklaşık 38 kilo esrar ele geçirilen operasyonlara ilişkin davanın 10 Haziranda yapılan karar duruşmasında, ''çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak'' ve ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçlarından yargılanan ve 22 ay cezaevinde kalan müvekkili Mehmet Salih Erden'in beraat ettiğini belirtti.

Müvekkilinin uyuşturucu ticaretiyle ilgisinin olmamasına karşın, operasyon çerçevesinde tutuklandığını kaydeden Turgut, şöyle dedi;

''Operasyon çerçevesinde polisin takip ettiği bir kişi, müvekkilimizi arkadaşı olduğu için ziyaret etmiş. Müvekkilimiz bu nedenle gözaltına alınıp tutuklandı. Geçen yıl nisan ayında mahkemenin ara kararıyla tahliye edildi. 22 ay boyunca Buca Cezaevinde kaldı. Ailesi büyük sıkıntılar çekti. 3 yıl boyunca yargılandı ve büyük mağduriyete uğradı.

CMK'ya göre tutuklama bir tedbirdir. Diğer tedbirlerin yetersiz kalabileceği durumlarda uygulanabilecek istisnai bir durumdur. Ancak uygulamada tutuklama ilk başvurulan tedbir olmaktadır. Müvekkilimizin uğradığı mağduriyetin giderilmesi için tazminat yoluna başvuracağız.''

Mehmet Salih Erden ise suçsuz yere Buca Cezaevi’nde kaldığını öne sürerek, ''Aile olarak büyük sıkıntı çektik. Bu sıkıntıların sonucu şoför olarak çalışan babamın gözleri kör oldu. Şu an bir gözü yüzde 10 oranında görüyor. Bunu raporla belgeledik. Cezaevinden çıktıktan sonra yakınlarımın dahi kuşkulu bakışlarına maruz kaldım. Beraat ettiğim için sevinçliyim ama hiç bir insan suçsuz yere cezaevinde yatmamalı'' dedi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği’ne bağlı ekipler, 2007 yılının ağustos ayında İzmir, Torbalı ve Manisa'nın Turgutlu ilçelerinde bir dizi operasyon düzenlemiş, operasyonlar kapsamında 20 kişi gözaltına alınmış, 38 kilo esrar ele geçirilmişti.

Sanıklar hakkında, ''çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak'' ve ''uyuşturucu madde ticareti yapmak'' suçlarından dava açılmıştı.

Yaklaşık 3 yıl süren yargılama sonunda, 10 Haziranda yapılan karar duruşmasında mahkeme heyeti, 22 ay Buca Cezaevi’nde kalan Mehmet Salih Erden ile tutuksuz yargılanan 8 sanığın beraatına karar vermişti. Yargılama sürecinde ölen Mehmet Kalkan hakkındaki dava düşürülmüştü. Uyuşturucu ticareti suçundan suçlu bulunan 9 sanık, 4'er yıl 2'şer ay, 1 sanık da 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...