23 Ankara, 23.5 sanat, 24 Erivan

Türkiye - Ermenistan normalleşme süreci sekteye uğraya dursun, iki ülke arasında sanat köprüsü kuruldu. 23 Nisan Çocuk Bayramı ve 24 Nisan 'Soykırım Günü'nün ortası, 23.5 Türk Filmleri Festivali. İsim babası Hrant Dink.

31.03.2010 - 00:22

Ankara'yla Erivan arasındaki normalleşme sürecinin sağlanamadığı bir ortamda, Ermenistan'da bir Türk filmleri festivali düzenlendi.

Türkiye'de çekilen 10 filmin yarışmaya katıldığı, ayrıca Kars'ta çekilen ve Türkiye'deki Ermenileri konu alan kısa filmler gösterildiği '23.5 Türk Filmleri Festivali’nin isim öyküsü de dikkat çekici. 24 Nisan Çocuk Bayramı ile 24 Nisan 'Soykırım Günü'nün ortası.

İsmi, Hrant Dink’in bir yazısından esinlenerek konulan ve bu yıl ikincisi yapılan festivale katılan iki sanatçı Canlı Gaste’ye konuk oldu. Geçen yılki ödülünü bu sene alan yönetmen Deniz Ceyhan ve dansçı Aytül Hasaltun.

Ceyhan, Türkiye’den 77 filmin başvurduğu ve 10 filmin katıldığı festival ve iki ülkedeki siyasi ortamın festivale yansımaları hakkında şunları söyledi:

"Festival basında yer almamasına rağmen, küçük bir duyuru ile çok fazla kişiye ulaştı. Türkiye’deki kısa film festivallerinde ulaşılamayan rakamları gördük. Küçük, büyük, yaşlı, çocuk herkes geldi. Ben geçen sene ödül almış ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle gidememiştim. Bu sene ödülümü de aldım.

Sanat, politikanın girmediği yerlerden biri. Sanat ve kültürel bağlantı, halklar arasında sıcak ve samimi ilişkilerin doğmasına neden oluyor. Ben bunu ziyaretimde hissettim. Şu anki gerilimin de etkisiyle, iki ülkenin kültür bakanlıklarından destek yoktu. Sivil örgütler bu eksikliği hisssettirmemeye çalıştılar."

"GÜZEL İNSANLARLA TANIŞTIK"
Dansçı Aytül Hasaltun da şöyle konuştu:

"Siyasi gerginlikle bağlantılı olarak benim bir kaygım yoktu. Tek düşüncem 7 aylık bebeğimin yurtdışına ilk çıkışı olmasıydı.

Çok sıcak karşılandık. Oralara bahar gelmişti ve hava güzeldi. İyi ağırlandık, güzel insanlarla tanıştık. Gösteriler de dolu dolu geçti. Benim işim feminist bir iş. Oradaki kadın örgütlerinden iyi tepkiler aldım.

Festivalin isim öyküsü de ilginç. 23.5; 23 Nisan Çocuk Bayramı ile 24 Nisan ‘Soykırım Günü’ arası. Mevcut durumu sıcak hale sokma çabası. Orta yolda, sanat yoluyla buluşalım amacı. Hrant Dink’in bir yazısından yola çıkılarak konulmuş bir isim.

Ben iki ülke halkları arasında bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Biz orada, buradaki karşılamalardan daha sıcak karşılandık. Örneğin sokaklarda Türkçe konuşarak dolaştık..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...