CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Kart, 2012 yılından bu yana Türkiye'den Suriye'ye giderek başta IŞİD bünyesinde olmak üzere, çatışmalarda hayatlarını kaybettiğini ileri sürdüğü 90 kişinin takma adlarını, doğum yerleri, tarihleri, ölüm tarihleri, çatışmaya katıldıkları birliklerin isimleri ile bu kişilere ait bazı kişisel notların bulunduğu dokümanları basın mensuplarına dağıttı.

Bu bilgilerin ayrıca resmi teyide muhtaç olduğunu, ancak bunu devletin yapması gerektiğini belirten Kart, "Uzun zaman aralığını ve hazırlık çalışmalarını gerektiren bu gelişmeler yaşanırken Türkiye Cumhuriyeti devleti neredeydi Devlet gözü önünde cereyan eden bu gelişmelere neden müdahale etmemiştir Ya da neden himaye etmiştir " diye sordu.

Kamuoyu ile paylaştığı bu bilgilerin devlet tarafından şimdiye kadar çoktan temin edilmiş olması gerektiğine işaret eden Kart, "Üstünü örterek, görmezden gelerek IŞİD gerçeğini yok edemeyiz. Bu gençleri bu yapılanmaya iten, bu örgüte katılmaya yönelten motivasyon nedir Mağdur ailelerin feryatlarına neden sessiz kalınmaktadır " değerlendirmesinde bulundu.

Kart, 25 Aralık soruşturmasında takipsizlik kararı verilmesinin hatırlatılması üzerine ise "25 Aralık'ı kapatmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. 25 Aralık'a ilişkin kayıtlar teknik olarak da teminat altındadır. Bunun da ötesinde 25 Aralık kayıtları vatandaşın hafızasında, vicdanındadır. Kamuya mal olmuştur. 25 Aralık'ın hesabı anayasal zeminde mutlaka sorulacaktır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışmalarını Söğütözü'nde yapılan yeni binada sürdüreceği, Çankaya Köşkü'nün de Başbakanın kullanımına bırakılacağı yönündeki sözlerine de değinen Kart, şunları söyledi:

"Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhuriyete ve kazanımlarına karşı ideolojik saplantısından, tavrından kurtulamadığı, aksine bunu daha ileri boyutlara taşıdığı, bunun üzerinden cumhuriyete karşı olan o kavgasını, hükümet boyutlarına taşıma amacında olduğunu bu anlamda bir saplantı içinde olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı da olsa cumhuriyetin kazanımlarına karşı savaş açan biriyle CHP milletvekili olarak bizim de mücadele etmemiz tarihi sorumluğumuz ve görevimizdir. Biz bu görev ve sorumluğumuzu yerine getireceğiz.

17 Aralık'taki suç fotoğrafının üstünü örtmek uğruna cumhuriyetin kazanımlarıyla kavga etmekten, toplumu ayrıştırmaktan kaçınmayan bir cumhurbaşkanı kimliğiyle karşı karşıyayız. Bu bizim için yeni bir fotoğraf değildir. 10 yıldır anlattığımız bir fotoğraftır ama bu fotoğraf gün geçtikçe netleşiyor."

Kart, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın IŞİD'le mücadeleye yönelik sözlerinin sorulduğu Demirtaş, "Silahlı kuvvetlerimiz her ne yapacaksa kendi öz gücüyle, iradesiyle halkın ve TBMM'nin ortak iradesiyle yapar, yapmak durumundadır. Silahlı kuvvetlerimizin başka herhangi bir legal, illegal örgütle işbirliği içinde olmasını tasavvur etmemiz mümkün değildir. IŞİD'e karşı savaş veren yerel unsurlara uluslararası destek vermek ise görev ve sorumluluktur" karşılığını verdi.